Regał push back – czym jest i gdzie się go stosuje?

System składowania akumulacyjnego palet, jakim jest regał push back, zwiększa pojemność magazynu, a także ogranicza czas obsługi jednostek ładunkowych. Jest możliwe duże ich zagęszczenie, a także składowanie innej pozycji w każdym kanale.
Regał Push Back - Czym Jest I Gdzie Się Go Stosuje? zdjęcie nr 3
Spis treści

Regały typu push back – jak działają?

Regał push back jest akumulacyjnym systemem magazynowania, który pozwala na duże zagęszczenie ładunków, a także składowanie innych towarów w każdym kanale. Jednostki ładunkowe przemieszczają się pod wpływem naporu pozostałych ładunków wzdłuż szyn jezdnych zamontowanych pod niewielkim kątem.

W systemie magazynowym uwzględniającym regały push back nie ma uliczek, w głąb których wjeżdżają wózki widłowe. Jednostki ładunkowe są dostępne z jednego korytarza roboczego. To sprawia, że obsługa towarów odbywa się w bardzo sprawny sposób. Zarządzanie możliwe jest zgodne z zasadą LIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).

 

Regał Push Back - Czym Jest I Gdzie Się Go Stosuje? zdjęcie nr 4

Zalety regałów typu push back

  • Oszczędność przestrzeni magazynowej – dzięki rezygnacji z korytarzy roboczych między regałami, można lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń, co przekłada się na wzrost pojemności magazynu.
  • Oszczędność czasu – wózki widłowe nie wjeżdżają w głąb regałów, natomiast obsługa jednostek ładunkowych odbywa się z wykorzystaniem tylko jednego korytarza. Przyspiesza to ładowanie i rozładowywanie kanałów składowania.
  • Różnorodność – w każdym kanale można przechowywać inną jednostkę towarową. Pozwala to na prowadzenie magazynu z różnorodnym asortymentem.
  • Szeroki zakres temperatury pracy – regały typu cart push back są przystosowane do pracy w temperaturze od -30 do +40 stopni Celsjusza.
  • Bezpieczeństwo – pobieranie i odbieranie ładunków odbywa się w sposób łatwy i bezpieczny, dzięki zastosowaniu blokad, odbojników i centrowników palet.
  • Prosta konserwacja – ze względu na mały stopień skomplikowania systemu, prace konserwacyjne są ograniczone do minimum. Elementy wchodzące w skład odznaczają się wysoką trwałością i wytrzymałością.
Regał Push Back - Czym Jest I Gdzie Się Go Stosuje? zdjęcie nr 5

Regały cart push back – zastosowanie

Elastyczny system składowania, jakim są regały push back, znajduje zastosowanie w różnych typach magazynów. Można wprowadzić je do obiektów logistycznych obsługujących ładunki spaletyzowane o średniej rotacji, a także do magazynów wymagających optymalizacji dostępnej przestrzeni.

Magazyny średniej rotacji zapasów

Regał push back wykorzystać można w obiektach o średniej rotacji towarów, obsługiwanych zgodnie z zasadą LIFO. Na jednostkę asortymentową powinny przypadać minimum 2 palety.

Magazynowanie partiami

W każdym kanale można składować inną jednostkę towarową, co ułatwia zarządzanie partami towarów.

Magazyny z kontrolowaną temperaturą

Ograniczenie przestrzeni magazynowej pozwala oszczędzać energię elektryczną potrzebną do utrzymania niskiej temperatury w obiekcie.

Bufor skompletowanych zamówień

Regał grawitacyjny można zastosować w strefach buforowych, w których tymczasowo są składowane zamówienia gotowe do wysyłki.

 

 

Regał Push Back - Czym Jest I Gdzie Się Go Stosuje? zdjęcie nr 6

Możliwości rozbudowy regałów typu push back

Regały typu push back świetnie sprawdzają się w firmach obsługujących towary z różnych branż: spożywczej, produkcyjnej, logistycznej i wielu innych. Dzięki elastyczności systemu można w każdej chwili go rozbudować i dostosować do aktualnych potrzeb magazynowych.

Standardowy regał push back jest w stanie przechowywać 3 palety na głębokość. Jeżeli jednak te rozmiary w Twoim magazynie są niewystarczające, istnieje możliwość pogłębienia konstrukcji.

Jeżeli składowane mają być towary delikatne, narażone na uszkodzenia, można wzbogacić konstrukcję o regulator prędkości oraz separatory. To rozwiązania, które zapobiegają niekontrolowanemu przesuwaniu się palet po rolkach. Chronią palety przed upadkiem podczas ich pobierania z regału.

Regały typu cart push back można również łączyć z innymi systemami magazynowymi. Warto umieścić je przy ścianie, ponieważ nie wymagają dojścia do towarów z obu stron. Na środku magazynu można natomiast ustawić regał przepływowy lub klasyczny regał rzędowy.

Regał push back – podsumowanie

Solidna i elastyczna konstrukcja regałów push back sprawia, że świetnie sprawdzają się w wielu obiektach magazynowych. Zarządzanie towarami odbywa się zgodnie z zasadą LIFO, a nieskomplikowana obsługa ładunków zmniejsza ryzyko nieszczęśliwych wypadków.