Regały paletowe przepływowe – co musisz wiedzieć?

Regały paletowe przepływowe gwarantują efektywne i bezpieczne przechowywanie towarów na paletach. Towar wkładany jest z jednej strony i przemieszczany w dół, dzięki siłom grawitacji. W tym systemie działa zasada FIFO, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło.
Regały Paletowe Przepływowe - Co Musisz Wiedzieć? zdjęcie nr 3
Spis treści

Regały paletowe przepływowe – definicja

Mówiąc o paletowych regałach przepływowych, trzeba przede wszystkim nadmienić, że do transportu palet wykorzystują one specjalne obrotowe rolki. Aby pobrać paletę, należy je uruchomić, a towar będzie przesuwał się w odpowiednią stronę, wykorzystując do tego siły grawitacji. Pobieranie energii elektrycznej jest tutaj na minimalnym poziomie.

Analogicznie wygląda załadunek palet na regały przepływowe paletowe. Produkty wkładane są od strony załadunkowej, a następnie rolki przenoszą je na odpowiednie poziomy. Palety, które już wcześniej znajdowały się na regałach, są przesuwane w głąb.

Regały Paletowe Przepływowe - Co Musisz Wiedzieć? zdjęcie nr 4

Najważniejsze aspekty wyróżniające regały paletowe przepływowe

  • Czas potrzebny do transportu towarów wewnątrz magazynu jest ograniczony do minimum.
  • Jest możliwość składowania zgodnie z zasadami FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) lub LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło).
  • Siły grawitacji zmniejszają wykorzystanie energii elektrycznej potrzebnej do działania systemu.
  • Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, dzięki ograniczeniu ilości korytarzy roboczych do absolutnego minimum.
  • Bezpieczna obsługa przez pracowników.

Regały paletowe przepływowe – działanie i możliwe konfiguracje

Proste działanie sprawia, że regał przepływowy tak chętnie wykorzystywany jest w wielu przestrzeniach magazynowych. Wielość konfiguracji wpływa na dynamiczne operacje pobierania i odkładania jednostek ładunkowych. Czas manipulacji ładunkami jest ograniczony do minimum, ze względu na niewielką odległość, jaką mają do pokonania wózki widłowe.

Regały Paletowe Przepływowe - Co Musisz Wiedzieć? zdjęcie nr 5

Regały paletowe przepływowe – rodzaje

Masz szansę wybrać konstrukcję o różnorodnym zastosowaniu pod względem funkcjonalności. Zagospodarowanie przestrzeni magazynowej odbywa się w perfekcyjny sposób.

Regały przepływowe rolkowe

Łączą regały typu push-back, wjezdne oraz Pallet Shuttle. Palety układa się z jednej strony regału, a następnie siłami grawitacji są przepychane na drugą stronę, do miejsca odbioru. Zarządzanie odbywa się zgodnie z zasadą FIFO.

Regał paletowy przepływowy z napędem wymuszonym

Obsługa odbywa się wyłącznie z użyciem maszyn, ponadto nie ma bezpośredniego dostępu do wszystkich towarów. Jednocześnie przestrzeń magazynowa jest maksymalnie wykorzystana. Regały pną się w górę, a zarządzanie odbywa się zgodnie z zasadą FIFO.

Regały paletowe przepływowe z napędem częściowo wymuszonym

Działają podobnie jak regały z napędem wymuszonym, ale umożliwiają bezpośredni dostęp do wszystkich składowanych towarów. Obsługa odbywa się zgodnie z zasadą LIFO.

Regały paletowe przepływowe typu push-back

Jest to uproszczona wersja regałów paletowych przepływowych. Palety umieszczane są na wózkach popychanych wzdłuż szyn jezdnych. Sprawdzają się najlepiej w magazynach o średniej rotacji towarów, pomagają w perfekcyjnym zagospodarowaniu przestrzeni magazynowej.

 

 

Regały Paletowe Przepływowe - Co Musisz Wiedzieć? zdjęcie nr 6

Magazyn przepływowy obsługuje towary z różnych branż

Regały magazynowe przepływowe, ze względu na to, że zapewniają łatwy dostęp do towarów, możliwość zastosowania zasady LIFO lub FIFO, a także maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej, są częstym wyborem właścicieli magazynów obsługujących zróżnicowany asortyment.

Sprawdzają się świetnie w obiektach zarządzających towarami o krótkim terminie ważności, wymagających szybkiej rotacji. Oto kilka wybranych branż.

Regały paletowe przepływowe w branży spożywczej

Produkty mają krótki termin przydatności do spożycia, a ich rotacja musi być duża. Zalecane jest zastosowanie metody FIFO. Pozwoli to uniknąć zbyt długiego przechowywania towarów na regale. Co ważne, konstrukcje można wykorzystać w chłodniach i mroźniach.

Regały paletowe przepływowe w branży farmaceutycznej

Leki, suplementy diety i kosmetyki mają podobne wymagania co produkty spożywcze. Nie mogą być przechowywane na półkach przez zbyt długi czas. Obsługa towarów powinna odbywać się zgodnie z zasadą FIFO. Różnica polega jedynie na sposobie przechowywania. Niewielkie pudełka czy buteleczki nie mogą być składowane na paletach, a w pojemnikach lub kartonach. Można jednak konstrukcję regału dostosować do takich opakowań.

Regały paletowe  przepływowe w branży odzieżowej

Odzież, obuwie oraz dodatki mogą spędzać na regałach co prawda więcej czasu niż produkty spożywcze czy leki, ale chodzi tu o inną kwestię – trendy, które bardzo szybko zmieniają się. Duża rotacja w magazynach odzieżowych jest więc wskazana. Regał paletowy przepływowy może w tym wariancie działać zgodnie z zasadą LIFO lub FIFO, w zależności od potrzeb.

Regały paletowe przepływowe – podsumowanie

Liczne zalety, ergonomia, możliwość wykorzystania w wielu branżach sprawiają, że regały w wersji przepływowej są popularnym wyborem wśród właścicieli magazynów. System maksymalnie wykorzystanie dostępną przestrzeń, jest bezpieczny w obsłudze, a ponadto zapewnia dużą rotację towarów. Obsługa odbywa się zgodnie z zasadą LIFO lub FIFO.