Metoda LIFO – co to jest?
Rozwinięciem skrótu LIFO jest Last in First Out, czyli ostatnie weszło, pierwsze wyszło. Metoda ma wpływ na wydawanie towarów z magazynu, jak i kolejność księgowania transakcji. Najlepiej sprawdza się w przypadku towarów o długim terminie ważności. W magazynach stosowana jest znacznie rzadziej niż FIFO.
Najczęstszym miejscem występowania LIFO są małe magazyny. Dostęp do towarów jest wtedy bardzo prosty. Została doceniona przede wszystkim w obliczu wysokiej inflacji, ponieważ pozwala na szybkie uwalniane asortymentu z magazynu i sprzedaż po wyższych cenach.
Metoda FIFO – co to jest?
Rozwinięciem skrótu jest First-In, First-Out, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Inna nazwa to zasada najwcześniejszej ceny lub metoda kolejki. Z magazynu najwcześniej wychodzi towar, który trafił do niego w pierwszej kolejności.
Metoda FIFO znajduje zastosowanie w wielu magazynach, szczególnie tam, gdzie do obsługi są towary z krótkim terminem przydatności do spożycia. Pozwala utrzymać większy porządek w magazynie niż metoda LIFO. Towar w magazynie jest przechowywany przez krótszy czas.
Prosta i uporządkowana struktura magazynu sprawia, że nie ma takiej możliwości, aby towar zalegał na regałach.
Metoda FIFO i LIFO – którą wybrać? Jakie są między nimi różnice?
Metody FIFO i LIFO różnią się od siebie, co już widać po ich definicji i głównych cechach charakterystycznych. Od specyfiki działalności magazynu zależy, na który system zarządzania zasobami będzie musiała postawić.
Decyzję o sposobie zarządzania towarami można podjąć w każdym momencie prowadzenia działalności. Ważne jest, aby obiekt był wyposażony w system WMS udzielający informatycznego wsparcia. Wspiera te metody zarządzania zapasami i pomaga w ich skutecznym wdrożeniu.
Decyzję o tym, która zasada: FIFO i LIFO, lepiej sprawdzi się w obiekcie, należy podjąć po gruntownej analizie potrzeb. Wziąć pod uwagę należy przede wszystkim:
- charakterystykę popytu – popyt przewidywalny i stabilny pasuje do FIFO. Pozwala na sprzedaż towarów starszych, które nie zalegają w magazynie;
- strategie sprzedażowe – warto to przeanalizować, aby zapewnić skuteczny przepływ towarów;
- koszty składowania – szybka obsługa zapasów obniża koszty, a na ten aspekt każdy przedsiębiorca zwraca baczną uwagę.
Zalety i wady metody LIFO
Zasada LIFO bardzo dobrze sprawdza się w czasach kryzysu, ponieważ gwarantuje dostęp do wielu ulg podatkowych, gdy ceny produktów idą w górę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że księgowość w tym przypadku jest złożona. Należy pamiętać o odpowiednim rozliczaniu produktów, które nadal znajdują się na stanie. W niektórych przypadkach może dojść do zaburzenia rzeczywistych kosztów ponoszonych przez firmę.
LIFO nie umożliwia śledzenia fizycznego stanu zapasów, a jedynie sumy zapasów. Firma może sprzedawać starsze produkty po nowych cenach, a to prowadzi do niezgodności z kosztami zakupu a cenami sprzedaży.
Zalety i wady metody FIFO
FIFO w magazynie można wdrożyć w bardzo prosty sposób, pozwala na prowadzenie prostej księgowości, bez ryzyka popełnienia błędów. Sprzedaż w pierwszej kolejności starszych przedmiotów, nie prowadzi do ich marnotrawienia. Pozostałe produkty odzwierciedlają realne wartości rynkowe.
Wdrażając tę metodę do magazynu, trzeba jednak przygotować się na wyższy podatek dochodowy. Wynika to ze sporej różnicy między kosztami a zyskiem. Istnieje również ryzyko zawyżenia zysku, szczególnie w sytuacji rosnących kosztów produkcji.
Na którą metodę postawić: FIFO i LIFO
Metoda FIFO znajduje zastosowanie w branżach, gdzie data ważności towarów ma bardzo duże znaczenie, przede wszystkim w gastronomii, przy lekach, kosmetykach. Najstarsze produkty są sprzedawane w pierwszej kolejności, przedsiębiorca ponosi mniejsze ryzyko związane z zepsuciem się zapasów. Metoda bardzo dobrze odzwierciedla koszty produkcji.
LIFO, przykłady na to wskazują bardzo dobrze, jest najkorzystniejsza w przypadku drastycznego wzrostu cen, ponieważ obniża dochód netto firmy i umożliwia uzyskanie wielu korzyści podatkowych. Stosowana jest w branżach, gdzie ceny surowców zmieniają się bardzo często.
Ostateczny wybór metody zarządzania zasobami magazynowymi jest uzależniony od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz celów firmowych. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki finansowe, podatkowe i operacyjne, aby podjąć przemyślaną decyzję.