Magazyn automatyczny, półautomatyczny czy tradycyjny – który wybrać?

Jeszcze do niedawna magazyny tradycyjne stanowiły trzon gospodarki magazynowej. Aktualnie ulegają one przeobrażeniom, coraz częściej wdrażane są rozwiązania półautomatyczne oraz automatyczne. Dla wielu przedsiębiorców jest to ogromna szansa na rozwój, ale decyzja budzi wiele wątpliwości i wiąże się z koniecznością uzyskania środków na finansowanie nowych technologii.
Magazyn Automatyczny, Półautomatyczny Czy Tradycyjny - Który Wybrać? zdjęcie nr 3
Spis treści

Magazyn tradycyjny – czym się wyróżnia?

Inna jego nazwa to magazyn manualny. Sposób budowy i organizacji obiektu odbywają się w sposób tradycyjny, znany od lat. Procesy logistyczne nie są realizowane przy użyciu urządzeń automatycznych, a z pomocą pracowników, którzy obsługują ładunki, wykorzystując pojazdy i narzędzie takie, jak wózki paletowe, podnośnikowe, systemowe oraz wiele innych.

Kiedy warto zdecydować się na magazynowanie tradycyjne?

Manualna organizacja pracy jest dobrym rozwiązaniem dla mniejszych przedsiębiorców, którzy obsługują kilku klientów, a inwestycja w automatyzację byłaby dla nich nierentowna, ze względu na brak możliwości szybkiego zwrotu inwestycji.

Tradycyjne podejście do magazynowania jest wskazane również w przypadku sezonowej działalności, gdy największa intensyfikacja zamówień występuje jedynie w wybranych okresach. Wtedy jedynie należy pomyśleć o zatrudnieniu dodatkowych pracowników, a poza sezonem wystarczy niezbędny personel.

 

Magazyn Automatyczny, Półautomatyczny Czy Tradycyjny - Który Wybrać? zdjęcie nr 4

Magazyn półautomatyczny, czyli jaki?

Magazyny półautomatyczne korzystają z bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, ale nadal ważną rolę w procesach logistycznych odgrywają pracownicy. Najczęściej stosowanych jest jedno lub kilka rozwiązań automatycznych zarządzanych przez system magazynowy WMS.

Najczęściej na magazyn półautomatyczny decydują się przedsiębiorcy, którzy chcą wyeliminować podstawowe przyczyny błędów w procesie kompletacji. Ograniczyć można pomyłki operatorów i zmniejszyć koszty prowadzenia działalności.

Częściowa automatyzacja sprawia, że biznes staje się bardziej rentowny, a przy tym można zmaksymalizować produktywność wybranych procesów logistycznych.

 

Magazyn Automatyczny, Półautomatyczny Czy Tradycyjny - Który Wybrać? zdjęcie nr 5

Magazyn automatyczny – co go wyróżnia?

W takim obiekcie na pierwszym miejscu stawiana jest technologia. Magazyn jest zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystać wszystkie zalety rozwiązań automatycznych. Zastosowanie znajdują m.in.:

  • układnice paletowe i pojemnikowe,
  • systemy przenośników,
  • pojazdy prowadzone automatycznie i laserowo (AGV / LGV),
  • system składowania Pallet Shuttle.

Towar dostarczany jest do operatorów wyłącznie za pomocą urządzeń automatycznych. Powoduje to przyspieszenie całego procesu, eliminuje wiele błędów oraz wypadków.

Automatyczny magazyn wysokiego składowania zyskuje duże zadowolenie klientów, ponieważ czas dostawy jest skracany do minimum, ze względu na szybką realizację procesów wewnętrznych. W dodatku, bezpieczeństwo pracy jest znacznie wyższe, a cięciu ulegają koszty działalności. Choć początkowo trzeba wydać sporo na innowacje, zwrot jest szybki, ze względu na możliwość obsługi dużej ilości towaru i klientów.

Jak działa magazyn automatyczny?

Jak zatem działa magazyn automatyczny? Układnica paletowa z widłami teleskopowymi sterowana za pomocą systemu zarządzania magazynem WMS, samodzielnie pobiera wskazany towar z określonego miejsca na regale. Ładunek transportowany jest na koniec korytarza i odbierany przez przenośnik paletowy. Następnie towar trafia do miejsca docelowego, bez udziału operatorów.

Automatyzacja magazynu może zostać zrealizowana na różnych poziomach, w pełnym lub ograniczonym zakresie. Można dopasować innowacje do każdego obiektu, a także możliwości finansowych przedsiębiorcy.

Możliwości jest wiele, tak samo jak dużo jest potrzeb przedsiębiorców prowadzących działalność magazynową. Należy przy okazji zaznaczyć, że nie każdy obiekt wymaga automatyzacji. Można zdecydować się na model tradycyjny, jedynie wzbogacając go o system WMS albo wdrożyć do obiektu rozwiązania automatyczne podparte tradycyjną pracą personelu, który może korzystać z systemu WMS.

 

Magazyn Automatyczny, Półautomatyczny Czy Tradycyjny - Który Wybrać? zdjęcie nr 6

Automatyzacja magazynu – jakie obszary warto zautomatyzować?

Kompleksowa automatyzacja przewiduje integrację wielu procesów logistycznych. Dbając o odpowiednie wyposażenie obiektu w maszyny, można przyspieszyć realizację wielu zadań. Ważne, aby nad wszystkim czuwało specjalistyczne oprogramowanie, które konfiguruje założenia wpływające pozytywnie na pracę magazynu.

Odpowiedź na pytanie, jakie obszary magazynu warto zautomatyzować, jest bardzo prosta: wszystkie. Im więcej innowacji zastosujesz, tym obiekt będzie działał wydajniej. Warto dążyć do 24-godzinnego trybu pracy, 7 dni w tygodniu, ze względu na możliwość osiągania wysokich zysków oraz szybkiej obsługi klienta. Automatyzacja zwiększa również bezpieczeństwo i obniża koszty operacyjne.

Jaki typ magazynu wybrać?

Tradycyjny, półautomatyczny czy automatyczny? Wszystko zależy od potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Wybierając świadomie, na podstawie realnych do osiągnięcia korzyści, można zoptymalizować pracę w magazynie i dopasować się do aktualnych potrzeb rynkowych.