Regały typu push back – jak działają?
Regał push back jest akumulacyjnym systemem magazynowania, który pozwala na duże zagęszczenie ładunków, a także składowanie innych towarów w każdym kanale. Jednostki ładunkowe przemieszczają się pod wpływem naporu pozostałych ładunków wzdłuż szyn jezdnych zamontowanych pod niewielkim kątem.
W systemie magazynowym uwzględniającym regały push back nie ma uliczek, w głąb których wjeżdżają wózki widłowe. Jednostki ładunkowe są dostępne z jednego korytarza roboczego. To sprawia, że obsługa towarów odbywa się w bardzo sprawny sposób. Zarządzanie możliwe jest zgodne z zasadą LIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).
Optymalizacja przestrzeni magazynowej dzięki regałom typu push back
Regały push back to innowacyjne rozwiązanie, które znacząco usprawnia zarządzanie przestrzenią magazynową, szczególnie tam, gdzie liczy się maksymalna optymalizacja dostępnego miejsca. Dzięki swojej budowie, regały te pozwalają na składowanie towarów głęboko, bez konieczności tworzenia dodatkowych korytarzy dostępowych, co jest kluczowe w magazynach o ograniczonej powierzchni. Idealnie sprawdzają się w warunkach, gdzie konieczne jest częste rotowanie zapasów metodą LIFO (ostatnie na wejściu, pierwsze na wyjściu), co jest szczególnie przydatne w branżach z szybkim obrotem towarowym, jak spożywcza czy farmaceutyczna.
System push back umożliwia łatwe i bezpieczne umieszczanie oraz pobieranie palet, co przekłada się na zwiększenie efektywności operacyjnej pracowników i minimalizację ryzyka uszkodzeń zarówno towarów, jak i samych regałów. Jego elastyczność pozwala na dostosowanie do różnorodnych wymagań magazynowych, co sprawia, że regały te są cenione nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność, ale również zwiększenie bezpieczeństwa pracy.
[Czytaj też: „Regały paletowe przepływowe – co musisz wiedzieć?„]
Zalety regałów typu push back
- Oszczędność przestrzeni magazynowej – dzięki rezygnacji z korytarzy roboczych między regałami, można lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń, co przekłada się na wzrost pojemności magazynu.
- Oszczędność czasu – wózki widłowe nie wjeżdżają w głąb regałów, natomiast obsługa jednostek ładunkowych odbywa się z wykorzystaniem tylko jednego korytarza. Przyspiesza to ładowanie i rozładowywanie kanałów składowania.
- Różnorodność – w każdym kanale można przechowywać inną jednostkę towarową. Pozwala to na prowadzenie magazynu z różnorodnym asortymentem.
- Szeroki zakres temperatury pracy – regały typu cart push back są przystosowane do pracy w temperaturze od -30 do +40 stopni Celsjusza.
- Bezpieczeństwo – pobieranie i odbieranie ładunków odbywa się w sposób łatwy i bezpieczny, dzięki zastosowaniu blokad, odbojników i centrowników palet.
- Prosta konserwacja – ze względu na mały stopień skomplikowania systemu, prace konserwacyjne są ograniczone do minimum. Elementy wchodzące w skład odznaczają się wysoką trwałością i wytrzymałością.
Regały cart push back – zastosowanie
Elastyczny system składowania, jakim są regały push back, znajduje zastosowanie w różnych typach magazynów. Można wprowadzić je do obiektów logistycznych obsługujących ładunki spaletyzowane o średniej rotacji, a także do magazynów wymagających optymalizacji dostępnej przestrzeni.
Magazyny średniej rotacji zapasów
Regał push back wykorzystać można w obiektach o średniej rotacji towarów, obsługiwanych zgodnie z zasadą LIFO. Na jednostkę asortymentową powinny przypadać minimum 2 palety.
Magazynowanie partiami
W każdym kanale można składować inną jednostkę towarową, co ułatwia zarządzanie partami towarów.
Magazyny z kontrolowaną temperaturą
Ograniczenie przestrzeni magazynowej pozwala oszczędzać energię elektryczną potrzebną do utrzymania niskiej temperatury w obiekcie.
Bufor skompletowanych zamówień
Regał grawitacyjny można zastosować w strefach buforowych, w których tymczasowo są składowane zamówienia gotowe do wysyłki.
Możliwości rozbudowy regałów typu push back
Regały typu push back świetnie sprawdzają się w firmach obsługujących towary z różnych branż: spożywczej, produkcyjnej, logistycznej i wielu innych. Dzięki elastyczności systemu można w każdej chwili go rozbudować i dostosować do aktualnych potrzeb magazynowych.
Standardowy regał push back jest w stanie przechowywać 3 palety na głębokość. Jeżeli jednak te rozmiary w Twoim magazynie są niewystarczające, istnieje możliwość pogłębienia konstrukcji.
Jeżeli składowane mają być towary delikatne, narażone na uszkodzenia, można wzbogacić konstrukcję o regulator prędkości oraz separatory. To rozwiązania, które zapobiegają niekontrolowanemu przesuwaniu się palet po rolkach. Chronią palety przed upadkiem podczas ich pobierania z regału.
Regały typu cart push back można również łączyć z innymi systemami magazynowymi. Warto umieścić je przy ścianie, ponieważ nie wymagają dojścia do towarów z obu stron. Na środku magazynu można natomiast ustawić regał przepływowy lub klasyczny regał rzędowy.
Regał push back – podsumowanie
Solidna
i elastyczna konstrukcja regałów push back sprawia, że świetnie
sprawdzają się w wielu obiektach magazynowych. Zarządzanie towarami
odbywa się zgodnie z zasadą LIFO, a nieskomplikowana obsługa ładunków
zmniejsza ryzyko nieszczęśliwych wypadków.