Składowanie blokowe – definicja, wady i zalety

Dostępne są różne systemy składowania w magazynie. Jednym z nich jest model blokowy. Warto poznać jego definicję, zalety oraz wady.
Składowanie Blokowe - Definicja, Wady I Zalety zdjęcie nr 4
Spis treści

Składowanie blokowe – definicja

Składowanie blokowe jest najprostszą formą obsługi towarów w magazynie. Polega na układaniu poszczególnych jednostek towarowych jedna na drugiej. Drobniejsze przedmioty umieszczane są na paletach, w pojemnikach lub kartonach.

Towary tworzą stos znajdujący się bezpośrednio na posadzce. W magazynie stosującym ten system składowania regały są niepotrzebne.

 

Składowanie Blokowe - Definicja, Wady I Zalety zdjęcie nr 5

Wady i zalety składowania blokowego

Podobnie jak wszystkie systemy składowania w magazynie, również prezentowany wariant ma zalety oraz wady. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, aby nieco lepiej poznać to rozwiązanie.

Zalety składowania blokowego

  • Mniejsze koszty magazynowania – nie ma konieczności zakupu regałów, dlatego sporo można zaoszczędzić na wyposażeniu.
  • Przestrzeń magazynowa jest dobrze wykorzystana, w porównaniu do układania palet pojedynczo.
  • Przestrzenią można zarządzać w bardzo prosty sposób, zmieniając ustawienie ładunków, bez czasochłonnego montażu i demontażu regałów magazynowych, w celu przeniesienia ich w inne miejsce.
  • Możliwość składowania towarów zgodnie z własnymi potrzebami. Lokalizację towarów można zaplanować zgodnie z wymaganiami, czyli m.in. z wydawaniem zamówień.

Wady składowania blokowego

  • Większe ryzyko wypadków – w związku ze składowaniem towarów jeden na drugim, w każdej chwili jednostki mogą ześlizgnąć się, ze względu na brak ograniczeń, które w innych przypadkach wytwarzają regały magazynowe.
  • Większe ryzyko uszkodzenia towarów – ze względu na wspomniany brak ograniczników, ryzyko utraty asortymentu wskutek jego uszkodzenia, jest bardzo duże.
  • Ograniczona wysokość składowania – towary można w ten sposób składować na ograniczonej wysokości. Jest to uzależnione od wytrzymałości przedmiotów. Warto również pamiętać, że zbyt wysoki stos może okazać się bardzo niestabilny.
Składowanie Blokowe - Definicja, Wady I Zalety zdjęcie nr 6

Czy warto zdecydować się na składowanie blokowe w magazynie?

Zanim zdecydujesz się na konkretny system składowania w magazynie, warto przeanalizować kilka aspektów. Przede wszystkim sprawdź, czy dysponujesz odpowiednią powierzchnią, aby wdrożyć do magazynu składowanie blokowe. Wady i zalety przedstawione powyżej pokazują ograniczenia oraz korzyści, z jakimi wiąże się ten model.

Jeżeli masz mały magazyn, a dużą ilość towarów do obsługi, może okazać się, że jedynym wyjściem będzie składowanie wysokie, maksymalnie wykorzystujące kubaturę budynku. Jeżeli jednak magazyn jest duży, zaproponowany system może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

 

Składowanie Blokowe - Definicja, Wady I Zalety zdjęcie nr 7

Kiedy warto postawić na składowanie blokowe?

Ten model obsługi towarów jest uzasadniony w przypadku, gdy:

  • towary są wytrzymałe, mają regularne kształty lub znajdują się w stabilnych skrzyniach, a producent zaleca ich składowanie w stosy,
  • przedsiębiorstwo nie ma środków na zakup regałów magazynowych.

Niemożliwe jest zdecydowanie się na ten system, w przypadku wyjątkowo delikatnych przedmiotów, mogących ulec łatwym uszkodzeniom.