Regały grawitacyjne – definicja, rodzaje, zalety

Regały przejezdne, nazywane również przesuwnymi lub mobilnymi zapewniają ruchomy system składowania. Konstrukcje umieszczone na platformach przemieszczają się po zamontowanych w podłożu magazynu szynach. Najczęściej rozwiązanie stosowane jest w chłodniach. Gdzie jeszcze?
Regały Grawitacyjne - Definicja, Rodzaje, Zalety zdjęcie nr 4
Spis treści

Regały grawitacyjne – definicja

Regał grawitacyjny wyróżnia się konstrukcją wzbogaconą o rolki lub wózki umieszczone pod niewielkim kątem, pozwalające na samoczynne przesuwanie się palet z ładunkami zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez siły przyciągania ziemskiego.

Regały grawitacyjne mogą mieć zróżnicowane konstrukcje. Dobór zależy od stosowanej metody składowania, a w szczególności kolejności wychodzenia towarów z magazynu.

 

Regały Grawitacyjne - Definicja, Rodzaje, Zalety zdjęcie nr 5

Rodzaje regałów grawitacyjnych

Regał grawitacyjny może przyjąć dwie podstawowe formy: przepływową lub push-back. Warto zapoznać się bliżej z ich specyfiką.

Regały przepływowe grawitacyjne

Towar załadowywany jest z jednej strony, a odbierany z drugiej. Do obsługi sprawdza się przede wszystkim model FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Zarządzanie produktami odbywa się w sposób sprawny, bez pomyłek przy odbiorze.

Konstrukcje do prawidłowego działania wykorzystują prawa fizyki. Składają się z ciągu grawitacyjnych przenośników rolkowych, które tworzą kanały rozdzielcze. Układ rolek pod kątem 3-5% sprawia, że palety przesuwają się samoczynnie od punktu załadunku do punktu odbioru.

Regał przepływowy grawitacyjny działa najskuteczniej wraz z zasadą FIFO. Pozwala rozdzielić strefę przyjęć oraz wysyłki towarów, a przy tym zminimalizowany jest wysiłek, jaki trzeba włożyć w przemieszczanie palet. Odległości w ramach transportu wewnętrznego są skrócone do minimum.

Regały typu push-back

Zostały zaprojektowane z myślą o metodzie LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło). Produkty są ładowane i odbierane po tej samej stronie konstrukcji. Grawitacyjne przenośniki rolkowe tworzą kanały rozdzielcze. Tory mają pochylenie pod kątem 3-5%, co sprawia, że palety samoistnie przesuwają się. Występuje tu łatwy dostęp do produktów. Towary popychane są z tyłu do przodu, dlatego nie ma konieczności sięgania na koniec regału.

Regały typu push-back optymalnie wykorzystują przestrzeń magazynową, zwiększają efektywność pracy przy obsłudze ładunków, a także zapewniają elastyczną rozbudowę przestrzeni logistycznych.

Do obsługi regałów push-back wykorzystywane są wózki widłowe, a układanie towarów odbywa się w kierunku wzdłużnym.

Regały Grawitacyjne - Definicja, Rodzaje, Zalety zdjęcie nr 6

Zalety regałów grawitacyjnych

Regały grawitacyjne są systemami składowania akumulacyjnego, doskonale sprawdzającymi się przy obsłudze dużej ilości jednorodnych ładunków magazynowych. Posiadają wiele zalet, które można wykorzystać do prawidłowego zarządzania obiektem logistycznym.

Systemy bezpieczeństwa

Każdy regał paletowy przepływowy oraz push-back posiada szereg zabezpieczeń konstrukcji. Eliminuje to zagrożenie dla pracowników, w związku z ich obsługą. Stosowane są rolki hamujące kontrolujące prędkość przesuwania się ładunków. Pomocne są centrowniki palet, które zapewniają odpowiednie ułożenie palety na wejściu do kanału. Konstrukcje są wzbogacane również o zatrzymywacze palet, które rozkładają nacisk, jaki jednostki ładunkowe wywierają na siebie.

Regały FIFO i LIFO

Obsługa towarów na regałach grawitacyjnych może odbywać się zgodnie z zasadą FIFO lub LIFO, w zależności od wybranego rodzaju konstrukcji. W obu przypadkach jest możliwość przyśpieszenia operacji załadunku i wyładunku. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w obiektach o średniej i wysokiej rotacji.

Elastyczne rozwiązanie magazynowe

Ze względu na dostępność dwóch rodzajów konstrukcji (regał przepływowy i push-back), jest możliwość dopasowania systemu do charakterystyki składowanych jednostek.

 

Regały Grawitacyjne - Definicja, Rodzaje, Zalety zdjęcie nr 7

Regały grawitacyjne w dwóch wersjach do wyboru

Każdy system magazynowy może pracować skutecznie i wydajnie, jeżeli tylko zostanie wykonany z wysokiej jakości materiałów, z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W przypadku konstrukcji grawitacyjnych można postawić na regał przepływowy lub push-back. Obsługa ładunków odbywa się odpowiednio zgodnie z zasadą FIFO lub LIFO.