Magazyn automatyczny – definicja
Magazyn automatyczny to obiekt, w którym procesy przyjmowania, magazynowania i kompletowania zamówień odbywają się z wykorzystaniem automatycznie sterowanych urządzeń mechanicznych i systemu zarządzania magazynem WMS.
Obecnie automatyzacja magazynów jest bardzo powszechna. Zachęcają do tego coraz niższe koszty wdrożenia i dostępność wielu atrakcyjnych rozwiązań (m.in. automatyczny regał magazynowy). Stopień ich wykorzystania jest uzależniony od potrzeb danej firmy.
Dlaczego automatyzacja w magazynie jest korzystna?
Istnieje wiele powodów, dlaczego firmy decydują się na automatyzację magazynów. Zakres wprowadzanych unowocześnień jest uzależniony od specyfiki przedsiębiorstwa oraz prowadzonej polityki biznesowej. Analizując ogólną sytuację branży logistycznej, wysuwają się następujące powody:
- wzrost cen nieruchomości, powierzchni magazynowych oraz zatrudnienia pracowników,
- wzrost skomplikowania procesu zarządzania zamówieniami,
- większe oczekiwania klientów, co do krótszego czasu realizacji zamówień.
Trend automatyzacji magazynów wymusza rynek, a w szczególności potrzeby klientów. Na robotyzację decydują się zarówno mali, średni, jak i duzi przedsiębiorcy. Prognozuje się, że już za kilka lat większość obiektów magazynowych będzie wyposażonych w automatyczne systemy zarządzania zamówieniami.
Automatyzacja magazynu – korzyści
Wdrożenie rozwiązań automatycznych wiąże się ze sporą inwestycją, ale na szczęście coraz bardziej przystępną finansowo. Popularyzacja technologii spowodowała, że obecnie jest bardzo duży wybór systemów od wielu zewnętrznych firm. To znacząco obniżyło ceny za technologie, które jeszcze do niedawna były zarezerwowane wyłącznie dla największych graczy.
Korzyści, jakie przynosi automatyzacja magazynów to przede wszystkim:
- szybsza realizacja zamówień,
- precyzyjne kompletowanie zamówień,
- efektywne i znacznie większe wykorzystanie pojemności magazynu,
- większe bezpieczeństwo zatrudnionych pracowników.
Automatyczne magazyny są znacznie tańsze w utrzymaniu, a jednocześnie zwiększają produktywność, co pozwala na generowanie większych zysków.
Wpływ integracji technologii na projektowanie i zarządzanie magazynem automatycznym
Automatyzacja magazynów przynosi szereg korzyści, które są kluczowe dla nowoczesnych przedsiębiorstw dążących do efektywności operacyjnej. Przy projektowaniu magazynu automatycznego niezwykle istotne jest przemyślane wdrożenie zaawansowanych technologicznie systemów, takich jak WMS (Warehouse Management System), które znacząco przyspieszają i optymalizują procesy magazynowe. Wprowadzenie takich rozwiązań jak automatyczne regały, roboty magazynowe oraz systemy sortujące i kompletujące zamówienia może zrewolucjonizować sposób działania magazynu, minimalizując błędy, zwiększając przepustowość oraz poprawiając bezpieczeństwo pracowników. Ważne jest, aby każda decyzja dotycząca poziomu automatyzacji była oparta na szczegółowej analizie potrzeb biznesowych, a także przewidywanych zwrotów z inwestycji.
[Czytaj też: „Magazyn automatyczny, półautomatyczny czy tradycyjny – który wybrać?„]
Trzy etapy automatyzacji magazynu
Twój magazyn może przejść trzy etapy automatyzacji, w zależności od ilości i stopnia zaawansowania urządzeń mechanicznych. Projekt uwzględniający wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w sposób przemyślany i sukcesywny pozwala na prawidłowy rozwój przedsiębiorstwa.
Niski poziom automatyzacji
- Tradycyjne rozwiązania – zadania są planowane przez kierowników, a pracownicy zajmują się dystrybucją towarów.
- Składowanie towarów odbywa się na tradycyjnych regałach magazynowych obsługiwanych przez wózki paletowe.
Średni poziom automatyzacji
- Automatyczne zarządzanie wieloma procesami magazynowymi – wdrożenie systemu zarządzania magazynem WMS. Wydawane są dzięki niemu polecenia i zalecenia dla operatorów.
- Zastosowanie urządzeń automatycznych – przede wszystkim narzędzia wspomagające przygotowywanie zamówień, m.in. kompletacja głosowa voice picking lub systemy pick to light i put to light.
Wysoki poziom automatyzacji
- Wykorzystywane są automatyczne regały magazynowe do bezpiecznego składowania towarów.
- Minimalny udział operatorów do obsługi ładunków. Ich głównym zadaniem jest nadzorowanie prac urządzeń automatycznych, czyli układnic paletowych i pojemnikowych, przenośników przemysłowych, wózków wahadłowych, wózków pallet shuttle i wielu innych.
Kiedy warto zdecydować się na kolejny etap rozwoju firmy? Ważne decyzje do podjęcia
Nieuniknionym procesem rozwoju każdego magazynu w dzisiejszych czasach jest automatyzacja. W magazynach, które nie zdecydują się na takie działania, może dojść do nierentowności, z uwagi na zbyt wolne realizowanie zamówień i zwiększanie się frustracji klientów.
W przeszłości na automatyzację mogły decydować się wyłącznie największe przedsiębiorstwa dysponujące bardzo dużym budżetem. Obecnie regały automatyczne magazynowe można wprowadzić do niemal każdego obiektu, bez względu na jego rozmiar i ilość realizowanych operacji.
Zastanawiając się, czy otworzyć magazyn wysokiego składowania automatyczny, warto wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja w teraźniejszość, jak i przyszłość. Automatyczne magazyny pojemnikowe są nieodzownym elementem współczesnej branży logistycznej. Za parę lat tylko takie będą miały rację bytu. Wymusi to rynek, co dzieje się już teraz w wielu sektorach.
Magazyn automatyczny – podsumowanie
Projekt magazynu automatycznego należy bardzo dokładnie przemyśleć, zaplanować etapy wdrożenia poszczególnych rozwiązań, aby regały magazynowe automatyczne były zarządzane przez doświadczonych operatorów. Dzięki temu automatyczny magazyn wysokiego składowania będzie przynosił spodziewane zyski i faktycznie przyspieszy realizację wielu procesów.