Transport bliski w logistyce

Transport odgrywa bardzo ważną rolę w zakładach produkcyjnych oraz magazynach. Czym jest transport bliski? Jakie maszyny są potrzebne do jego realizacji? Odpowiadamy na kluczowe pytania z tej tematyki.
Transport Bliski W Logistyce zdjęcie nr 4
Spis treści

Czym są urządzenia transportu bliskiego?

Określane skrótem UTB, wykonują zadania transportowe na niewielkich odległościach z udziałem ładunków oraz ludzi. Są to wszelkiego typu dźwigi i dźwigniki, podnośniki, przenośniki, windy, obrotniki, wyciągi, wózki, a także szereg innych urządzeń, które mogą poruszać się po zamkniętych pomieszczeniach magazynowych. 

Urządzenia transportu bliskiego mogą obsługiwać w pionie oraz poziomie ciężkie ładunki, a także manipulować nimi w ograniczonej przestrzeni. Pozwalają na realizację transportu na niewielkich odległościach oraz wysokości. 

Transport Bliski W Logistyce zdjęcie nr 5

Urządzenia transportu bliskiego — rodzaje

Urządzeń, które mają zastosowanie w zakładach przemysłowych oraz magazynach, jest wiele. Cechą je łączącą jest podnoszenie i przenoszenie ładunków na niewielkie odległości. Najpopularniejsze urządzenia przeładunkowe(rodzaje) prezentujemy poniżej.

Suwnice i wyciągniki bramowe

Dostępne są w różnych rozmiarach, pracują w ruchu przerywanym, poruszają się po szynach. Składają się z poziomego dźwigara oraz mechanizmu podnoszącego z hakiem lub chwytakiem. Suwnice przystosowane są do przemieszczenia ładunków ograniczonych poprzez długość dźwigara, wysokość jego położenia i długość torowiska.

Układnice magazynowe

Umożliwiają przenoszenie i składowanie ładunków na regałach o specjalistycznej konstrukcji. Układnica przyjmuje formę przemieszczającej się kolumny wzbogaconej o chwytaki.

Żurawie stacjonarne

Pracują w ruchu przerywanym. Składają się ze słupa z obrotowym wysięgnikiem wyposażonym w mechanizm podnoszący. Żuraw może przemieszczać ładunek w przestrzeni ograniczonej własną wysokością, długością wysięgu i stopniem obrotu wysięgnika.

Wciągniki i wciągarki

Podnoszą i opuszczają ładunki znajdujące się na hakach. Ograniczeniem jest wysokość położenia, a czasem również długość toru przejezdnego.

Wózki jezdniowe

Są wyposażone w elementy chwytające. Elementem podnoszącym są widły, platformy lub inne, dzięki którym można manipulować ładunkiem. Wózki mogą mieć mechanizm podnoszący lub go nie mieć. 

Przesuwnice i platformy transportowe

Urządzenia przeładunkowe i manipulacyjne przemieszczają się po płaskim podłożu lub torowisku. Posiadają platformę do poziomego przemieszczania ładunków pomiędzy punktami infrastruktury zakładowej.

Transport Bliski W Logistyce zdjęcie nr 6

Uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego

Obsługa urządzeń transportu bliskiego jest możliwe tylko wtedy, gdy użytkownicy mają do tego odpowiednie uprawnienia. Wśród najważniejszych znajdują się:

  • Uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego – potwierdzenie znajomości działania maszyn oraz bezpiecznego postępowania podczas realizacji prac.
  • Uprawnienia do naprawy urządzeń transportu bliskiego – wymagany certyfikat.
  • Uprawnienia do wykonywania modernizacji urządzeń transportu bliskiego – wymagany certyfikat.
Transport Bliski W Logistyce zdjęcie nr 7

Rodzaje urządzeń przeładunkowych wraz z podziałem na branże

Urządzenia transportu bliskiego znajdują zastosowanie nie tylko w magazynie, ale również w wielu innych branżach. Oto kilka najpopularniejszych przykładów:

  • Stocznie i porty – suwnice do przemieszczania kontenerów i ładunków.
  • Huty i zakłady metalurgiczne – suwnice hutnicze oraz żurawie hutnicze do manipulowania kadziami oraz elementami o wysokiej temperaturze.
  • Zakłady produkujące maszyny – suwnice przejezdne i obrotniki do operowania elementami wielkogabarytowymi w procesach spawania i montażu.

Urządzenia transportu bliskiego w magazynie

UTB znajdują zastosowanie zarówno w klasycznych, jak i magazynach wysokiego składowania. Często wykorzystywane są również na zapleczach sklepów. Najpopularniejsze są suwnice i układnice kolumnowe, a także wózki podnośnikowe z napędem ręcznym.

Urządzenia przeładunkowe odgrywają kluczową rolę w szybkim i bezpiecznym przenoszeniu ładunków wewnątrz magazynu. Pomagają rozładować i załadować towar. Bez nich realizowania procesów magazynowych byłaby utrudniona.