Czym są urządzenia transportu bliskiego?
Określane skrótem UTB, wykonują zadania transportowe na niewielkich odległościach z udziałem ładunków oraz ludzi. Są to wszelkiego typu dźwigi i dźwigniki, podnośniki, przenośniki, windy, obrotniki, wyciągi, wózki, a także szereg innych urządzeń, które mogą poruszać się po zamkniętych pomieszczeniach magazynowych.
Urządzenia transportu bliskiego mogą obsługiwać w pionie oraz poziomie ciężkie ładunki, a także manipulować nimi w ograniczonej przestrzeni. Pozwalają na realizację transportu na niewielkich odległościach oraz wysokości.
Urządzenia transportu bliskiego — rodzaje
Urządzeń, które mają zastosowanie w zakładach przemysłowych oraz magazynach, jest wiele. Cechą je łączącą jest podnoszenie i przenoszenie ładunków na niewielkie odległości. Najpopularniejsze urządzenia przeładunkowe(rodzaje) prezentujemy poniżej.
Suwnice i wyciągniki bramowe
Dostępne są w różnych rozmiarach, pracują w ruchu przerywanym, poruszają się po szynach. Składają się z poziomego dźwigara oraz mechanizmu podnoszącego z hakiem lub chwytakiem. Suwnice przystosowane są do przemieszczenia ładunków ograniczonych poprzez długość dźwigara, wysokość jego położenia i długość torowiska.
Układnice magazynowe
Umożliwiają przenoszenie i składowanie ładunków na regałach o specjalistycznej konstrukcji. Układnica przyjmuje formę przemieszczającej się kolumny wzbogaconej o chwytaki.
Żurawie stacjonarne
Pracują w ruchu przerywanym. Składają się ze słupa z obrotowym wysięgnikiem wyposażonym w mechanizm podnoszący. Żuraw może przemieszczać ładunek w przestrzeni ograniczonej własną wysokością, długością wysięgu i stopniem obrotu wysięgnika.
Wciągniki i wciągarki
Podnoszą i opuszczają ładunki znajdujące się na hakach. Ograniczeniem jest wysokość położenia, a czasem również długość toru przejezdnego.
Wózki jezdniowe
Są wyposażone w elementy chwytające. Elementem podnoszącym są widły, platformy lub inne, dzięki którym można manipulować ładunkiem. Wózki mogą mieć mechanizm podnoszący lub go nie mieć.
Przesuwnice i platformy transportowe
Urządzenia przeładunkowe i manipulacyjne przemieszczają się po płaskim podłożu lub torowisku. Posiadają platformę do poziomego przemieszczania ładunków pomiędzy punktami infrastruktury zakładowej.
Uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego
Obsługa urządzeń transportu bliskiego jest możliwe tylko wtedy, gdy użytkownicy mają do tego odpowiednie uprawnienia. Wśród najważniejszych znajdują się:
- Uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego – potwierdzenie znajomości działania maszyn oraz bezpiecznego postępowania podczas realizacji prac.
- Uprawnienia do naprawy urządzeń transportu bliskiego – wymagany certyfikat.
- Uprawnienia do wykonywania modernizacji urządzeń transportu bliskiego – wymagany certyfikat.
Rodzaje urządzeń przeładunkowych wraz z podziałem na branże
Urządzenia transportu bliskiego znajdują zastosowanie nie tylko w magazynie, ale również w wielu innych branżach. Oto kilka najpopularniejszych przykładów:
- Stocznie i porty – suwnice do przemieszczania kontenerów i ładunków.
- Huty i zakłady metalurgiczne – suwnice hutnicze oraz żurawie hutnicze do manipulowania kadziami oraz elementami o wysokiej temperaturze.
- Zakłady produkujące maszyny – suwnice przejezdne i obrotniki do operowania elementami wielkogabarytowymi w procesach spawania i montażu.
Urządzenia transportu bliskiego w magazynie
UTB znajdują zastosowanie zarówno w klasycznych, jak i magazynach wysokiego składowania. Często wykorzystywane są również na zapleczach sklepów. Najpopularniejsze są suwnice i układnice kolumnowe, a także wózki podnośnikowe z napędem ręcznym.
Urządzenia przeładunkowe odgrywają kluczową rolę w szybkim i bezpiecznym przenoszeniu ładunków wewnątrz magazynu. Pomagają rozładować i załadować towar. Bez nich realizowania procesów magazynowych byłaby utrudniona.