Składowanie rzędowe – dlaczego warto je stosować?

Jedną z najpopularniejszych metod składowania w magazynie jest składowanie rzędowe. Wybór powinien być jednak poprzedzony analizą potrzeb oraz specyfiki obsługiwanych produktów.
Składowanie Rzędowe - Dlaczego Warto Je Stosować? zdjęcie nr 3

Składowanie rzędowe – definicja

Jest to sposób składowania towarów obejmujący ustawianie regałów paletowych w rzędach (lub samych palet z towarem), tak, aby wytworzyć pomiędzy nimi odpowiedniej szerokości korytarz umożliwiający przemieszczanie się pracownikom magazynu pieszo, jak i przy pomocy wózków widłowych. Niezbędny jest także swobodny dostęp do towarów.

Wprowadzając składowanie rzędowe do magazynu, zyskuje się swobodny dostęp do każdego rzędu. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w tych obiektach, gdzie do obsługi są towary o dużym zróżnicowaniu, a jednocześnie występują ich małe zapasy.

Najpopularniejsze jest składowanie rzędowe w regałach ramowych. Konstrukcja umożliwia bezpośredni dostęp do ładunków, a towary mogą być zróżnicowane pod względem gabarytów i masy. Ponadto atutem jest modułowość regałów, które w każdym aspekcie można dopasować do własnych potrzeb. Regały ramowe pozwalają stworzyć wiele poziomów składowania, a to przekłada się na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i optymalizację funkcjonalności obiektu.

Składowanie Rzędowe - Dlaczego Warto Je Stosować? zdjęcie nr 4

Składowanie rzędowe – wady i zalety

Składowanie rzędowe nie sprawdza się we wszystkich magazynach. Aby podjąć odpowiednią decyzję, należy poznać wady i zalety tego rozwiązania.

Zalety składowania rzędowego

  • Ani palety, ani regały nie zagradzają dostęp do składowanych jednostek towarowych.
  • Atrakcyjna cena. Ewentualne koszty dodatkowe wiążą się jedynie z serwisowaniem oraz przeglądami regałów magazynowych.
  • Pełne dopasowanie regałów magazynowych do potrzeb. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Zamówić można konstrukcję o dowolnej długości, szerokości i wysokości.
  • Istnieje możliwość składowania rzędowego w magazynach zamkniętych i otwartych, ale w drugim przypadku należy zainwestować w regały ze stali nierdzewnej odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Wady składowania rzędowego

  • Niski współczynnik wykorzystania przestrzeni, ponieważ pomiędzy regałami oraz paletami muszą zostać wygospodarowane korytarze robocze dla operatorów wózków widłowych. Może to wpłynąć na zmniejszenie powierzchni magazynowej. Składowanie rzędowe najlepiej sprawdza się w dużych magazynach, gdzie nie trzeba liczyć się z każdym centymetrem powierzchni.
  • Ten typ składowania nie jest odpowiedni dla magazynów obsługujących jednolite produkty. Zupełnie niepotrzebna jest w tym przypadku największa zaleta tego systemu, czyli dostęp do każdej jednostki.
Składowanie Rzędowe - Dlaczego Warto Je Stosować? zdjęcie nr 5

Kiedy warto zastosować składowanie rzędowe bez regałów?

Składowanie na posadzce to popularne rozwiązanie, z którego bardzo chętnie korzystają małe przedsiębiorstwa. Niektóre typy towarów nie muszą być składowane na regałach. Należy jedynie upewnić się, czy w Twoim przypadku zostaną spełnione wszystkie wymagania BHP. Kluczowym aspektem jest wysoka odporność na ściskanie towarów na paletach. W takim wariancie nie można przechowywać towarów delikatnych, które mogą ulec łatwemu uszkodzeniu lub zniszczeniu.

Kiedy najlepiej sprawdza się składowanie rzędowe w ramach regałowych?

Najpopularniejsze jest składowanie towarów na regałach paletowych, ponieważ taka konstrukcja umożliwia uzyskanie wielu poziomów składowania, w porównaniu do składowania na posadzce. Wymiary i nośność regałów rzędowych można dopasować do indywidualnych potrzeb, szczególnie korzystając z zamówienia na wymiar.

Składowanie rzędowe w Twoim magazynie

Niedrogim i dość uniwersalnym sposobem składowania w magazynie jest składowanie rzędowe. Rozwiązanie to można zastosować w magazynach zamkniętych i otwartych, decydując się na przechowywanie towarów na regałach paletowych lub samych paletach.

Na ten system składowania warto zdecydować się przede wszystkim w przypadku dużych magazynów obsługujących zróżnicowane towary, a jednocześnie przy niewielkich zapasach. 

Udostępnij wpis
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp