Składowanie blokowe – definicja
O składowaniu blokowym mówi się, że jest najprostszym modelem stosowanym w magazynach. Polega na układaniu jednej jednostki ładunkowej na drugiej bezpośrednio na posadzce, co pozwala stworzyć tzw. stos. W magazynie nie ma więc potrzeby inwestowania w regały.
Wady i zalety składowania blokowego
Jak każdy system znajdujący zastosowanie w magazynie, również składowanie blokowe wady i zalety posiada. Warto z nimi zapoznać się, zanim wprowadzisz ten model do swojego obiektu. Dzięki temu zwrócisz uwagę również na pewne niedogodności.
Zalety składowania blokowego
- Mniejsze koszty magazynowania – nie ma konieczności zakupu regałów magazynowych, dlatego inwestycja w wyposażenie odchodzi od podstawowych kosztów związanych z prowadzeniem działalności na samym początku.
- Możliwość skutecznego zagospodarowania przestrzeni. Znacznie korzystniejsze efekty są osiągane niż w przypadku układania pojedynczo palet na posadzce.
- Z łatwością można zarządzać przestrzenią magazynową poprzez zmianę ułożenia ładunków, bez konieczności czasochłonnego demontażu i ponownego montażu regałów magazynowych.
- Składowanie blokowe można zaplanować zgodnie z aktualnymi potrzebami, dopasować lokalizacje towarów do wymagań np. związanych z kompletowaniem czy wydawaniem zamówień.
Wady składowania blokowego
- Zwiększone ryzyko wypadków – w związku ze składowaniem towarów jeden na drugim, występuje bardzo duże ryzyko przypadkowego ześlizgnięcia się przedmiotów ze stosu. Towarów nic nie ogranicza, nie ma zabezpieczeń popularnych dla regałów magazynowych.
- Zwiększone ryzyko uszkodzenia towarów – składowane w stosach przedmioty mogą ulec uszkodzeniu, jeżeli nie zostaną zastosowane odpowiednie procedury bezpieczeństwa.
- Ograniczona wysokość składowania – stosów nie można budować w nieskończoność pod względem wysokości. Zbyt wysoka wieże może być niestabilna, a najniżej ułożone przedmioty ulec uszkodzeniu, gdy ciężar będzie za duży.
Kiedy warto zdecydować się na składowanie blokowe w magazynie?
Przedstawione powyżej wady i zalety składowania blokowego jasno pokazują, że system ma mnóstwo korzyści, ale również pewne ograniczenia. Z tego powodu, warto bardzo dokładnie przeanalizować, czy na pewno sprawdzi się w magazynie, jaki prowadzisz. Trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- czy dysponujesz odpowiednią powierzchnią magazynową do zaplanowania składowania blokowego? Przy obsłudze dużej ilości towarów i niewielkiej ilości miejsca, najczęstszym wyborem jest składowanie na wysokość. Omawiany model można wykorzystać natomiast w dużych magazynach, w których obsługiwana jest ograniczona ilość towarów;
- inwestycja w regały magazynowe jest zupełnie nieuzasadniona, gdy do obsługi są towary wytrzymałe, o regularnych kształtach, które znajdują się w stabilnych skrzyniach lub na paletach;
- składowanie blokowe można zaplanować jedynie wtedy, gdy towary są przystosowane do układania w stosy.
Bardzo często przedsiębiorcy decydują się na ten model składowania, aby zaoszczędzić. Jest to dla nich wygodna opcja, aby nie przeznaczyć większości budżetu na zakup regałów magazynowych.
Ograniczeniem w przypadku składowania blokowego jest wytrzymałość towarów. Nie jest to opcja dla przedmiotów delikatnych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku towarów pakowanych w skrzynki, które można ustawiać jedna na drugiej.
Popularność składowania blokowego
W wielu obiektach składowanie blokowe wiąże się z licznymi korzyściami, ale tylko wtedy, gdy przedsiębiorca weźmie pod uwagę zagrożenia związane z układaniem towarów stosy. Ryzyko wypadków jest spore, trzeba również pamiętać, że nie jest to rozwiązanie elastyczne i sprawdza się w przypadku jednolitego asortymentu.
Dostosowując ten metod składowania do własnych potrzeb, można wyciągnąć z niego maksimum korzyści.