Rodzaje palet — jakie palety spotkasz w magazynach?

Palety są najpopularniejszymi konstrukcjami do transportowania ładunków. Znajdują zastosowanie w niemal każdej branży, ale przede wszystkim w magazynach i zakładach produkcyjnych. Warto poznać rodzaje palet i ich wymiary.
Rodzaje Palet — Jakie Palety Spotkasz W Magazynach? zdjęcie nr 3
Spis treści

Palety – krótka historia ich powstania

Zanim w obiegu pojawiły się palety, materiały były transportowane na jednorazowych drewnianych lub metalowych płytach, albo wózkach transportowych.

Wpływ na wynalezienie palet miała wojna. W trakcie II Wojny Światowej pojawiła się potrzeba znalezienia niezawodnej konstrukcji do transportu produktów żywnościowych na duże odległości dla żołnierzy. Metodą prób i błędów powstała paleta do wózków transportowych. Do urzędu patentowego wynalazek został zgłoszony w 1945 roku. Jednak, znana obecnie pod względem kształtu i wymiarów, została opracowana dopiero w 1949 roku. Jej produkcją zajęła się szwedzka firma BT Industries.

Niedługo potem pojawiła się potrzeba standaryzacji dostępnego rozwiązania, ze względu na wyraźne usprawnienie procesów logistycznych poprzez zaproponowany wynalazek. W 1961 roku grupa zrzeszona w Międzynarodowym Związku Kolei przyjęła standardy wymiarów dla palet. Przyjęto 120 × 80 cm przy zachowaniu 144 milimetrów wysokości. W skrócie była to paleta EUR, która oczywiście funkcjonuje do dziś.

Przyjęcie jednorodnych norm znacznie ułatwiło oszacowanie, jak duży ładunek można zaproponować do transportu, w celu usprawnienia procesu rozładunku i przekazywania towarów.

 

Rodzaje Palet — Jakie Palety Spotkasz W Magazynach? zdjęcie nr 4

Palety – rodzaje, jakie znajdziesz w magazynie

Wspomniane wcześniej standardowe palety o wymiarach 120 × 80 × 14,4 cm nie są jedynymi dostępnymi w powszechnym obiegu. Rodzaje palet, z których można skorzystać, są dostosowane do różnorodnych potrzeb firm transportowych, magazynów oraz zakładów produkcyjnych. Palety różnią się między sobą wymiarami, sposobem obsługi, a także materiałami, z jakich zostały wykonane.

Palety — typy i wymiary

Rodzaje palet ładunkowych wykonanych z drewna dostępne są w czterech wariantach:

 • EUR 1 – 80 x 120 cm,
 • EUR 2 – 120 x 100 cm – inne nazwy: angielska, paleta przemysłowa,
 • EUR 3 – 100 x 120 cm,
 • EUR 6 – 80 x 60 cm – inna nazwa: półpaleta.

Rodzaje palet euro dostępne w powszechnym obiegu podlegają licencjonowaniu producenta. Z łatwością można je rozpoznać, ze względu na charakterystyczne cechy ułatwiające identyfikację. Zgodność z normami oraz rodzaje europalet można rozpoznać po:

 • logo EPAL na lewym rogu,
 • kodzie firmy producenta na centralnej nodze palety,
 • logo EUR na prawym rogu.

Prawidłowo wyprodukowana europaleta waży 20-25 kg, a do jej złożenia muszą być zastosowane co najmniej 78 gwoździe.

Znając już rodzaje palet drewnianych, warto przejść do konstrukcji mających specjalistyczne przeznaczenie w przemyśle chemicznym, czyli CP. Wszystkie są zgodne z normą ISO:

 • CP1 – 100 × 120 × 13,8 cm; waga: 23 kg,
 • CP2 – 80 × 120 × 14,1 cm; waga: 17,5 kg,
 • CP3 – 114 × 114 × 13,8 cm; waga: 23,5 kg,
 • CP4 – 110 × 130 × 13,8 cm; waga: 23,5 kg,
 • CP5 – 76 × 114 × 13,8 cm; waga: 16,5 kg,
 • CP6 – 100 × 120 × 15,6 cm; waga: 23,5 kg,
 • CP7 – 110 × 130 × 15,6 cm; waga: 23,5 kg,
 • CP8 – 114 × 114 × 15,6 cm; waga: 24 kg,
 • CP9 – 114 × 114 × 15,6 cm; waga: 25 kg.

 

Rodzaje Palet — Jakie Palety Spotkasz W Magazynach? zdjęcie nr 5

Rodzaje palet ze względu na materiał wykonania

Rodzaje palet ze względu na budowę można podzielić na drewniane, plastikowe oraz metalowe. Ich budowa ma bezpośredni wpływ na zastosowanie, żywotność oraz funkcjonalność.

Rodzaje palet drewnianych

Najpopularniejsze rodzaje i wymiary palet dostępne są właśnie w tym wariancie. Są uniwersalne i oferowane w atrakcyjnych cenach. Jakie są rodzaje palet drewnianych?

 • Palety otwarte — czterowejściowe, blokowe. Inaczej: europalety. Składają się z drewnianych bloków połączonych deskami na brzegach i pośrodku. Znajdują zastosowanie we wszystkich krajach europejskich, są najbardziej popularne, ze względu na ich uniwersalność i możliwość obsługi przez wózki widłowe oraz paletowe. Są dostosowane do potrzeb magazynów automatycznych.
 • Palety zamknięte — czterowejściowe, blokowe. Składają się z bloków połączonych deskami z wszystkich czterech stron oraz w środku. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Ich obsługa jest możliwa przez wybrane wózki transportowe (z wyjątkiem paletyzatorów).
 • Palety Stringer — czterowejściowe, zamknięte od dołu. Składają się z bloków z bocznym wzmocnieniem oraz wycięciem dla wideł. Do obsługi można wykorzystać wózki paletowe, pojazdy z ramionami podporowymi, wózki typu REACH TRUCK oraz wózki czołowe. Największą popularnością cieszą się w Ameryce Północnej, Afryce i Azji.
 • Palety Bearer — dwuwejściowe, blokowe. Do ich obsługi wykorzystywane są wózki czołowe, wózki REACH TRUCK oraz pojazdy z rozszerzonymi ramionami podporowymi. Największą popularnością cieszą się w Ameryce Północnej, Afryce i Azji.

Rodzaje palet plastikowych

Są powszechnie wykorzystywane w branży spożywczej, ze względu na łatwe utrzymanie w czystości. Są lżejsze, albo bardziej podatne na uszkodzenia i odkształcenia niż palety drewniane. Rodzaje dostępne w powszechnym obiegu są przystosowane do eksploatacji i wykorzystania w magazynach wysokiego składowania.

Metalowe rodzaje palet transportowych

Wytrzymałe i solidne konstrukcje, ale ze względu na bardzo dużą wagę nie są często stosowane. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży motoryzacyjnej oraz przemyśle hutniczym.

 

 

Rodzaje Palet — Jakie Palety Spotkasz W Magazynach? zdjęcie nr 6

Rodzaje nadstawek paletowych

Udało prześledzić się wszystkie rodzaje palet ze względu na konstrukcję. W sprzedaży dostępne są również tzw. nastawki paletowe. Czym są? Jakie są ich rodzaje?

Nastawki paletowe wyróżniają się szczelną budową, osłaniają po bokach i z góry towar znajdujący się na palecie, a to ułatwia transport i niweluje ryzyko uszkodzeń. Znajdują zastosowanie przede wszystkim przy paletach drewnianych lub plastikowych spełniających normy EPAL, lub EUR. Z powodzeniem można je wykorzystać więc m.in. przy popularnych paletach euro.

Dostępne są dwa rodzaje nastawek paletowych:

 • drewniane – wykonywane z wysokiej jakości drewna świerkowego. Pojedyncza nadstawka składa się z maksymalnie 6 desek oraz 6 metalowych zawiasów, które utrzymują konstrukcję w całości. Są powszechnie wykorzystywane w magazynach, ze względu na wysoką trwałość i łatwe użytkowanie,
 • plastikowe – wyróżniają się trwałością i odpornością na uszkodzenia, są higieniczne i biologicznie obojętne. Łatwo można utrzymać je w czystości, są bezpieczne w obsłudze.

Palety transportowe – rodzaje, wymiary, materiały – podsumowanie

Decydując się na konkretny rodzaj palet, warto zwrócić uwagę na typ produktów, które mają być na nich transportowane. Dobrać można palety wykonane z różnych materiałów (drewno, plastik, metal), a także w wielu wymiarach (najpopularniejsze: 120 × 80 cm – palety euro).

Istotne jest, aby korzystać wyłącznie z palet transportowych spełniających normy i dopuszczonych do oficjalnej sprzedaży przez renomowanych producentów.

Jeżeli paleta ulegnie zniszczeniu lub uszkodzeniu, należy niezwłocznie wymienić ją na nową, co zagwarantuje bezpieczny transport materiałów.