RFID – co to za technologia?

Komunikacja między systemami zarządzania i operatorami wykonującymi zadania jest niezwykle ważna. Duże znaczenie odgrywa sprawność technologii RFID współpracującej z systemem WMS.
Rfid - Co To Za Technologia? zdjęcie nr 4
Spis treści

Technologia RFID w magazynie

Technologia fal radiowych, czyli RFID przystosowana jest do potrzeb rozwijających się przedsiębiorców, którzy chcą mieć dobrze zorganizowaną przestrzeń magazynową. Ruch towarów kontrolują i rejestrują czytniki stacjonarne, bramki RFID, a także wygodne mobilne terminale wzbogacone o aplikacje magazynowe. Stosować można również skanery znaczników RFID, a opcjonalnie również czytniki kodów kreskowych.

Rfid - Co To Za Technologia? zdjęcie nr 5

Co trzeba zrobić, aby technologia RFID została wdrożona do magazynu?

Magazyn decydujący się na wdrożenie RFID nie musi rezygnować z dotychczas stosowanych rozwiązań ani ponosić dużych kosztów. Nowy system jest w pełni zintegrowany z dotychczasowymi, przede wszystkim WMS i ERP.

Podstawowymi krokami prowadzącymi do wdrożenia RFID w magazynie są:

  1. Oprogramowanie – służy do zarządzania czytnikami zbierającymi dane, komunikuje się z innymi systemami magazynowymi, a także wizualizuje dane dotyczące stanu magazynu.
  2. Etykiety do znakowania towaru i etykiety logistyczne RFID – służą do oznaczania asortymentu, opakowań, palet, kontenerów. Występują w formie samoprzylepnej lub znacznika w obudowie z tworzywa sztucznego.
  3. Drukarki etykiet wraz z programatorem znaczników RFID – służą do projektowania i drukowania etykiet. Zawierają kartoteki asortymentu, indeksy materiałowe oraz gotowe szablony.
  4. Terminal magazynowy i aplikacja mobilna – zapewniają wygodną pracę, kontrolę jakościową, a także bezproblemowe odczytywanie asortymentu.
  5. Rejestracja asortymentu za pomocą czytnika lub bramki RFID – przed wdrożeniem, należy dobrać znaczniki do potrzeb, w celu zapewnienia skutecznego sczytywania danych.
  6. Szafa wydawnicza RFID – inteligentne rozwiązanie do bezpiecznego przechowywania m.in. narzędzi, dokumentów, terminali. Jest monitorowana.
Rfid - Co To Za Technologia? zdjęcie nr 6

RFID – technologia i jej zalety

  • Znika konieczność obsługi dokumentów papierowych, ponieważ dane docierają bezpośrednio do systemu elektronicznego. Komunikacja między serwerem komputerowym a urządzeniami odbywa się przy pomocy fal radiowych.
  • Na klawiaturze terminala pracownicy potwierdzają wykonanie każdej operacji i otrzymują nowe polecenia. System działa sprawnie, wyróżnia się wysoką wydajnością, nie popełnia błędów.
  • Decydując się na RFID, zastosowanie wszystkich operacji w czasie rzeczywistym jest możliwe. Oprogramowanie dokładnie wie, gdzie aktualnie znajduje się towar i może podać na jego temat wiele szczegółów.

RFID sprawdza się znakomicie w wielu magazynach, ale istotne jest wdrożenie technologii z udziałem specjalistów. To od poprawnego zaimplementowania zależy wydajność, sprawność i niezawodność systemu. Przede wszystkim należy przeprowadzić audyt magazynu, aby dostosować rozwiązanie do potrzeb. Będzie miało się wtedy zagwarantowane 100% odczytów i sprawność na najwyższym poziomie.