Regały wspornikowe — definicja, budowa, zastosowanie

Regały wspornikowe wyróżniają się bardzo dużą nośnością, umożliwiają przechowywanie długich, wielkogabarytowych towarów w magazynach. Przede wszystkim możliwe jest na nich składowanie płyt drewnianych, arkuszy blaszanych, profili, materiałów budowlanych oraz elementów stalowych.
Regały Wspornikowe — Definicja, Budowa, Zastosowanie zdjęcie nr 4
Spis treści

Regały wspornikowe – definicja

Regał wspornikowy, nazywany również wsporczym lub dłużycowym to popularne rozwiązanie optymalnie wykorzystujące przestrzeń w magazynie. Prosta, solidna i modułowa budowa sprawia, że stanowią świetny wybór do obsługi długich, ciężkich i nietypowych przedmiotów. Odpowiednio dobrane, zapewniają właściwe zarządzanie wielkogabarytowymi materiałami.

 

Regały Wspornikowe — Definicja, Budowa, Zastosowanie zdjęcie nr 5

Jak zbudowany jest regał wspornikowy?

Podstawa oraz słup regału są wykonane z wytrzymałych stalowych dwuteowników. Elementy łączone są śrubami, a belki, na których układany jest towar, są przykręcane lub zabezpieczone blokadami. Dodatkowo wykorzystywane są stężenia pionowe, które podwyższają sztywność całej konstrukcji.

Regały wsporcze występują w wersji pojedynczej lub podwójnej. Jest możliwość składowania na nich towarów z dwóch stron. Kolumny mogą mieć do 9 metrów wysokości i zostać wzbogacone o perforacje co 100 mm. Pozwala to na skuteczne dopasowanie konstrukcji do gabarytów materiałów. Długość ramienia standardowo wynosi od 600 do 2500 mm, a nośność pojedynczego wspornika można ustalić nawet na 2500 kg.

Regały można wzbogacić także o prowadnice dla wózków widłowych, co pozwala na ułatwienie obsługi składowanych materiałów.

Regały Wspornikowe — Definicja, Budowa, Zastosowanie zdjęcie nr 6

Do obsługi jakich towarów są przystosowane regały magazynowe wspornikowe?

Inna nazwa regałów wspornikowych to regały dłużycowe. Dłużyca to okrągłe, wielkowymiarowe drewno o średnicy co najmniej 200 mm i długości 9 m w przypadku drzew iglastych, a 6 m w przypadku drzew liściastych. Właśnie dlatego konstrukcje są przystosowane do składowania drewna oraz płyt.

Poza tym regał na dłużycę można wykorzystać do obsługi blach, rur, profili, prętów. Świetnie sprawdza się do obsługi przedmiotów o niestandardowych kształtach, czyli m.in. części samochodowych, karoserii, kompletnych aut.

Regały Wspornikowe — Definicja, Budowa, Zastosowanie zdjęcie nr 7

Regały wspornikowe do zastosowania zewnętrznego i wewnętrznego

Nieograniczona możliwość wariantów, jak i sposobów ustawienia regałów wspornikowych powoduje, że znajdują one zastosowanie w halach magazynowych i produkcyjnych obsługujących towary wielu branż.

Ze względu na prostą, uniwersalną budowę i brak mechanizmów automatycznych, regały na dłużycę wykorzystać można także w magazynach otwartych i półotwartych. Na podstawie regałów można ponadto stworzyć konstrukcję samonośną, w taki sposób, aby udało się je wykorzystać jako element nośny w magazynie.

Ze względu na typowe przeznaczenie do obsługi długich, ciężkich towarów, dominują w halach współpracujących z branżą motoryzacyjną oraz przemysłową. Pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej i łatwy dostęp do poszczególnych materiałów. Można stworzyć je na indywidualne zamówienie, co pozwala na pełne dostosowanie do potrzeb.

Jakie zalety mają regały wspornikowe?

Prosta, modułowa konstrukcja, a także możliwość ustawienia w wielu konfiguracjach powodują, że konstrukcje wspornikowe wpływają pozytywnie na efektywność działania magazynu. Wśród najważniejszych zalet wymienić można:

  • pełne wykorzystanie kubatury obiektu. Składowanie jest możliwe na dużych wysokościach;
  • bezproblemowy dostęp do towarów, co zapewnia szybką obsługę i kontrolę zapasów magazynowych;
  • bezpieczne i bezproblemowe przechowywanie długich, ciężkich przedmiotów;
  • obiekt można dostosować do aktualnych potrzeb właściciela, pod względem obsługi towarów;
  • konstrukcję można wzbogacić o wiele elementów dodatkowych m.in. zadaszenie, osłony, antresole;
  • nadają się do zastosowania zewnętrznego i wewnętrznego, ze względu na prostą budowę, bez mechanizmów automatycznych nieodpornych na zmienne warunki atmosferyczne;
  • istnieje możliwość szybkiego przeorganizowania przestrzeni, ze względu na potrzebę wydzielenia większej ilości miejsca do składowania poszczególnych towarów wielkogabarytowych;
  • rozbudowa i modyfikacja regałów wspornikowych odbywa się w bezproblemowy sposób, poprzez przeróbkę konstrukcji z pojedynczej na podwójną, dodanie dodatkowych wsporników czy antresoli;
  • możliwa jest obsługa ręczna, przez dźwig lub wózki widłowe.

 

 

Regały Wspornikowe — Definicja, Budowa, Zastosowanie zdjęcie nr 8

Dla kogo odpowiedni jest regał dłużycowy?

Wykorzystanie regałów wspornikowych ma sens w obiektach obsługujących długie, ciężkie i ponadgabarytowe towary takie, jak pręty, blachy, drewno, części samochodowe. W przypadku innych towarów trzeba zastanowić się, w jakim stopniu konstrukcja będzie dla nas funkcjonalna. Atutem jest możliwość zastosowania regałów wspornikowych na zewnątrz, co przyda się na składach budowlanych, obsługujących materiały odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Regały wspornikowe – podsumowanie

Konstrukcje wspornikowe umożliwiają maksymalne wykorzystanie kubatury budynku i są przystosowane do obsługi długich, wielkogabarytowych, a także nietypowych przedmiotów. Na niewielkiej powierzchni można zgromadzić dużą ilość asortymentu. Podnoszą funkcjonalność niejednego magazynu.