Regały półkowe – definicja, zastosowanie, zalety i wady

W wielu magazynach powszechne zastosowanie znajdują regały półkowe. Są to praktyczne konstrukcje, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie towary składuje się bez użycia palet. Stanowią podstawowe wyposażenie przede wszystkim magazynów obsługujących branżę e-commerce. Co jeszcze warto na ich temat wiedzieć?
Regały Półkowe – Definicja, Zastosowanie, Zalety I Wady zdjęcie nr 4
Spis treści

Regał półkowy – definicja

Składa się z metalowej ramy oraz przymocowanych do niej półek. Zapewnia przechowywanie towarów luzem lub w kartonach. Wyróżnia się łatwym montażem oraz obsługą ręczną.

Jakimi cechami wyróżniają się regały magazynowe półkowe?

Choć kojarzone są przede wszystkim z małymi magazynami, tak naprawdę najczęściej w magazynach wykorzystywane są wielopoziomowe regały półkowe mające od kilku do kilkunastu metrów wysokości. Najczęściej obsługa odbywa się ręcznie, ale dedykowane są do nich również specjalne sprzęty mechaniczne.

Regały do obsługi ręcznej mają nie więcej niż 2 metry wysokości. Magazynier korzysta z drabiny, aby uzyskać towar z wyższych poziomów. Jeżeli jednak jednostki są ciężkie, można wykorzystać sprzęt mechaniczny, w celu bezpiecznego przetransportowania na niższy poziom.

W wielu nowoczesnych magazynach zastosowanie znajdują regały półkowe ramowe wielokondygnacyjne. Pozwalają na składowanie rozbudowanego asortymentu produktów, przy jednoczesnym oszczędzaniu miejsca w magazynie.

Konstrukcja półkowa jest w zasadzie bardzo prosta, ponieważ opiera się na ramie wykonanej z profili metalowych oraz półek. W niektórych przypadkach wskazane jest zastosowanie ścian bocznych lub tylnych, aby ochronić towary przed spadaniem z dużej wysokości.

W większości przypadków elementy wchodzące w skład konstrukcji mają perforacje, a tym samym niską wagę. Jednocześnie konstrukcje odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością. Półki mogą być wykonane z płyty wiórowej lub z blachy.

 

Regały Półkowe – Definicja, Zastosowanie, Zalety I Wady zdjęcie nr 5

Rodzaje półkowych regałów magazynowych

  • Regały półkowe stałe – wyróżniają się stałymi półkami umieszczonymi na poziomowych słupkach. Konstrukcja jest prosta i przystosowana do obsługi mniejszych produktów i zapasów.
  • Regały półkowe kątownikowe – posiadają dodatkowe wzmocnienia w postaci kątowników na każdej półce. Zwiększa to ich nośność i stabilność. Są bardziej wytrzymałe.
  • Regały półkowe z przegrodami – posiadają dodatkowe przegrody, co ułatwia organizację mniejszych przedmiotów lub dokumentów.
  • Regały półkowe z płynnym systemem wysuwu – posiadają system prowadnic, który umożliwia płynne wysuwanie półek na zewnątrz, a dzięki temu dostęp do towarów umieszczonych na głębszych poziomach jest znacznie prostszy.
  • Regały półkowe do ciężkich ładunków – wyróżniają się wzmocnioną konstrukcją i regulowanymi półkami.
  • Regały półkowe z regulowanymi półkami – istnieje możliwość dopasowania wysokości półek w zależności od przechowywanych produktów.
  • Regały półkowe z przesuwnymi drzwiczkami – są wyposażone w drzwiczki lub panele, w celu zabezpieczenia przedmiotów przed kurzem lub dostępem nieuprawnionych osób.
  • Regały półkowe z metalową kratką – znajdują zastosowanie w przypadku konieczności zapewnienia towarom bardzo dobrej wentylacji. Jest to wymóg w przypadku produktów chemicznych lub materiałów łatwopalnych.
  • Regały półkowe do archiwów – przystosowane do obsługi dokumentów, aktywów i innych materiałów biurowych. Dokupić można do nich akcesoria dodatkowe m.in. kosze na segregatory i etykiety.
  • Regały półkowe mobilne – znajdują się na prowadnicach, co pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni.
Regały Półkowe – Definicja, Zastosowanie, Zalety I Wady zdjęcie nr 6

Gdzie najczęściej znajdują zastosowanie regały półkowe magazynowe?

Najczęstszymi miejscami zastosowania konstrukcje półkowe, są:

  • hurtownie,
  • magazyny,
  • archiwa,
  • biblioteki,
  • sale sprzedażowe,
  • zaplecza magazynowe sklepów,
  • biura.

Regały metalowe półkowe zastosować można wszędzie tam, gdzie do obsługi jest dużą ilość asortymentu o zróżnicowanych właściwościach fizycznych oraz wolnej rotacji.

Możliwości adaptacji do potrzeb klienta

Jak większość konstrukcji magazynowych, również warianty półkowe można dostosować do potrzeb każdej branży lub danego klienta. Z tego właśnie powodu regał półkowy magazynowy cieszy się od lat niesłabnącą popularnością. Zaprojektować zgodnie z oczekiwaniami można szerokość, jak i odległość między półkami, a także wysokość całej konstrukcji.

Klienci mogą zdecydować, jakie półki wzbogacą wyposażenie regału: pełne lub siatkowe. Do wyboru jest wiele materiałów m.in. blacha oraz płyty wiórowe.

Dzięki projektowaniu rozwiązań na indywidualne zamówienie klienta, regał można dopasować do każdej branży, z której pochodzi na niego zamówienie.

 

Regały Półkowe – Definicja, Zastosowanie, Zalety I Wady zdjęcie nr 7

Regały magazynowe półkowe dostosowane do potrzeb każdego magazynu

Konstrukcje półkowe świetnie sprawdzają się w wielu magazynach, niezależnie od jego wielkości. Są niedrogie, funkcjonalne i wytrzymałe, a przede wszystkim zapewniają świetną organizację przestrzeni i łatwy dostęp do składowanych towarów. W zależności od potrzeb można zdecydować się na konkretny ich rodzaj, w celu uzyskania jeszcze większych korzyści. Dostępne są w wariantach nowych, jak i używanych, w zależności od dostępnego przez przedsiębiorcę budżetu.