Regał ramowy – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Ze względu na budowę, regały magazynowe można podzielić na ramowe oraz wspornikowe. Czym wyróżniają się te pierwsze? Jaką ma budowę oraz możliwości w zakresie wykorzystania przestrzeni magazynowej? Sprawdź!
Regał Ramowy - Co To Jest I Jakie Ma Zastosowanie? zdjęcie nr 4
Spis treści

Co to jest regał ramowy?

Regały ramowe to konstrukcje znajdujące zastosowanie w niemal wszystkich magazynach. Składają się ze słupów nośnych oraz belek poprzecznych. Całość łączona jest stężeniami. Powstaje układ ramowy, od którego konstrukcja bierze swoją nazwę.

Na regałach ramowych składować można m.in. plastikowe pojemniki z asortymentem, palety z lekkim oraz średnio ciężkim towarem.

Regały stałe ramowe – dostępne rodzaje

Wymienione poniżej rodzaje regałów magazynowych są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w obiektach magazynowych. Zapewniają obsługę zróżnicowanego asortymentu w wygodny i bezpieczny sposób.

 

 

Regał Ramowy - Co To Jest I Jakie Ma Zastosowanie? zdjęcie nr 5

Regały ramowe półkowe

Konstrukcja jest zbudowana z poprzeczek nośnych, do których są przymocowane półki. Regał ramowy półkowy pozwala na obsługę towarów o niewielkich gabarytach oraz małej wadze.

Do dyspozycji są półki wykonane z płyt drewnopodobnych, siatki lub blaszanych paneli. Nie jest wymagane angażowanie dodatkowych urządzeń do obsługi, takich jak wózki widłowe.

Najczęściej regały tego typu wprowadzane są do małych magazynów, warsztatów oraz na zaplecza sklepów.

Regały ramowe bezpółkowe

Inaczej są to regały ramowe paletowe. Składają się z poziomych belek (trawersów), co pozwala na obsługę europalet oraz palet przemysłowych. Bezpieczne składowanie dużych partii asortymentu jest jak najbardziej możliwe, a zakup konstrukcji nie wiąże się z dużym wydatkiem. Konstrukcja jest stabilna, dzięki układowi poziomemu. Jest dostęp do każdej jednostki ładunkowej, a zarządzanie może odbywać się zgodnie z zasadą FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Regały w tym wariancie są przystosowane do obsługi za pomocą wózków widłowych oraz suwnic.

Dla utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa, regał paletowy ramowy należy poddać regularnym przeglądom technicznym. Jego eksploatacja przez lata będzie jak najbardziej możliwa.

Regały ramowe bezpółkowo-półkowe

Jest to konstrukcja 2 w 1, co oznacza, że w jednej części można składować ładunki na poprzecznych belkach, a w drugiej na półkach. Również podziałowi podlega obsługa regałów: na ręczną oraz przy użyciu sprzętów mechanicznych.

Regał stały ramowy przepływowy

Konstrukcja umożliwia przemieszczanie ładunków za pomocą specjalnych rolek. Wykorzystywane są siły grawitacji, w celu przesuwania się palet oraz pojemników pod odpowiednim kątem. Zarządzanie odbywa się zgodnie z zasadą FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).

 

Regał Ramowy - Co To Jest I Jakie Ma Zastosowanie? zdjęcie nr 6

Regał ramowy a bezpieczeństwo w magazynie

Wykonane z wysokiej jakości materiałów regały są w pełni przystosowane do potrzeb magazynowych, pozwalają na bezpieczne składowanie ładunków. Chętnie korzystają z nich zarówno Klienci składujący towary w pojemnikach, jak i na paletach, ze względu na wielość konstrukcji do wyboru.

Należy pamiętać, że regały ramowe można dowolnie konfigurować oraz wzbogacać o wyposażenie dodatkowe. Ich obsługa zgodnie z zasadami BHP zapewnia brak wypadków.

Regały stałe ramowe a nośność

Regały ramowe składają się z 2 ram i kilku par belek. Tworzą poziomy system składowania. Każda rama oraz belka mają jednak dopuszczalną nośność, należy te parametry znać, zanim na konstrukcji zostaną umieszczone towary. Istotne jest, aby do ich stworzenia zostały wykorzystane wysokiej jakości materiały.

Nośność regału jest niezawodna, gdy jakość stężeń łączących ramy i belki ze sobą odznacza się wysoką jakością. Najczęściej element ten powstaje z blachy ocynkowanej, ma kształt zamkniętej litery C. Stężenie kończy się otworem montażowym. W zależności od rodzaju konstrukcji występować może stężenie poziome lub ukośne.

 

Regał Ramowy - Co To Jest I Jakie Ma Zastosowanie? zdjęcie nr 7

Regały ramowe półkowe i bezpółkowe a rodzaje obsługiwanych towarów

Największa grupa towarów obsługiwanych przez te konstrukcje to towary uformowane na paletach lub w kontenerach. Konstrukcja składająca się z różnych ram, słupów oraz belek, pozwala efektywnie zarządzać ładunkami w magazynie.

W wersji półkowej, na regałach składować można towary luzem lub znajdujące się w pojemnikach. Uniwersalność konstrukcji powoduje, że każdy właściciel magazynu jest w stanie znaleźć propozycję odpowiednią dla siebie.

Regały ramowe a sposób ich ustawienia w magazynie

Bezpieczeństwo w magazynie ma nadrzędne znaczenie, a w dużej mierze zależy od ustawienia regałów.

W celu stworzenia rzędu regałów magazynowych warto skorzystać z trzech konstrukcji. Jeżeli występują pojedynczo, należy ustawiać je pod ścianą.

W przypadku konstrukcji podwójnych należy zapewnić dogodny dostęp do towarów z obu stron. Należy wytyczyć odpowiednią szerokość korytarzy roboczych, w celu zapewnienia bezpiecznej obsługi przy użyciu wózków widłowych.

Istotne jest, aby skrajne ramy regałów były wyższe o 50 cm od wewnętrznych. Zapewnia to stabilizację całej konstrukcji i wytwarza dodatkowe zabezpieczenie dla ładunków.

Regały ramowe w profesjonalnym magazynie

Cechą charakterystyczną regałów ramowych jest uniwersalność i elastyczność. Świetnie sprawdzają się w niemal każdym magazynie, ponieważ umożliwiają obsługę ładunków spaletyzowanych i niespaletyzowanych.