Jakie regały magazynowe podlegają przeglądom i jak często?

Unikanie wykonywania regularnych przeglądów technicznych regałów magazynowych to prosta droga do awarii. Jakie regały magazynowe podlegają przeglądom i jak często?
Jakie Regały Magazynowe Podlegają Przeglądom I Jak Często? zdjęcie nr 3

Jakie regały magazynowe podlegają obowiązkowym przeglądom?

Obowiązkowe przeglądy regałów magazynowych obejmują różne systemy. Przede wszystkim chodzi o regały paletowe, czyli takie, na których towar składowany jest na paletach. Przeglądy regałów paletowych są o tyle istotne, że konstrukcje muszą znosić bardzo duże obciążenia. Nawet najmniejsze nieprawidłowości w ich budowie są przyczyną poważnych wypadków, dlatego należy się tego wystrzegać.

Innymi systemami, które podlegają obowiązkowym przeglądom technicznym, są regały półkowe, przeładunkowe, platformy magazynowe, a także regały wspornikowe.

Przeglądom technicznym podlegają również pomosty magazynowe oraz systemy wielopoziomowe.

Podstawą prawną przeglądów technicznych regałów magazynowych jest ustawa o ochronie przeciwpożarowej oraz przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186).

Jakie Regały Magazynowe Podlegają Przeglądom I Jak Często? zdjęcie nr 4

Jak często należy wykonywać przeglądy regałów magazynowych?

Przeglądy regałów to aspekt, który poprawia bezpieczeństwo w magazynie i pozwala prowadzić legalną działalność gospodarczą, zgodną z obowiązującymi przepisami. Renomowani producenci konstrukcji regałowych zalecają, aby przeglądy okresowe regałów wykonywać minimum raz w roku.

Ponadto zalecana jest bieżąca kontrola wyposażenia magazynu przez wyznaczonego do tego pracownika: codzienna, cotygodniowa i comiesięczna. Z każdej z nich powinien powstać raport informujący o ewentualnych uszkodzeniach i konieczności ich naprawy.

Dlaczego przegląd okresowy regałów magazynowych jest tak istotny?

Przeglądu regałów magazynowych nie powinno się traktować jako przykrego obowiązku, żmudnej pracy oraz kolejnego wydatku, a inwestycję w bezpieczeństwo pracowników i obsługiwanego towaru. Regularne przeglądy pozwalają wykryć nawet najdrobniejsze usterki. Ich usunięcie wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami niż zakup nowych regałów magazynowych.

Przeglądy regałów wysokiego składowania zwiększają poziom bezpieczeństwa w magazynie, przyczyniają się do ograniczenia możliwości wypadku w miejscu pracy oraz zniszczenia towarów.

Sumiennie podchodząc do przeglądów regałów, można uniknąć kosztownych napraw lub wymiany całego wyposażenia magazynu. Technicy serwisowi są w stanie naprawić drobne usterki bardzo szybko. Taka usługa jest niedroga, a zapewnia sprawność dla całej konstrukcji regałowej.

Jakie Regały Magazynowe Podlegają Przeglądom I Jak Często? zdjęcie nr 5

Inspekcja regałów w Twoim magazynie

Bezpieczeństwo w magazynie ma istotne znaczenie. Warto polegać na corocznych przeglądach eksperckich, ale o stan wyposażenia magazynu należy również dbać na co dzień poprzez codzienne, cotygodniowe oraz comiesięczne kontrole wzrokowe.

Udostępnij wpis
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp