Paleta europejska a paleta amerykańska – charakterystyka

Europalety i palety amerykańskie służą do składowania i transportowania ładunków zarówno w magazynie, jak i poza nim. Między nimi występują podstawowe różnice, które przedstawimy w tym artykule.
Paleta Europejska A Paleta Amerykańska – Charakterystyka zdjęcie nr 4
Spis treści

Co to jest paleta europejska?

Inaczej nazywana europaletą lub EPAL (European Pallet Association), najczęściej stosowana jest jako nośnik ładunków w Europie. Jej produkcja musi odbywać się zgodnie z normą PN-EN 13698-1.

Wymiary palety europejskiej są następujące: 1200×800 mm. Rozmiar jest dostosowany do standardowej wielkości plastikowych pojemników i pudełek kartonowych, w których grupowane są towary. Ładowność dynamiczna europalet wynosi 1500 kg, a statyczna do 4000 kg. Są dostosowane do obsługi przez różnego rodzaju wózki widłowe lub urządzenia transportu bliskiego.

Europalety można wykorzystać bez żadnych problemów w dowolnym systemie składowania w Europie, jeżeli tylko ich płozy będą opierały się prostopadle do belek nośnych regałów. Ujednolicone wymiary sprawiają również, że można umieszczać je w standardowych środkach transportu. Na naczepach tirów mieści się do 33 palet, natomiast w kontenerach morskich 11.

Aby palety EURO były zgodne z przepisami, na jednym z boków muszą mieć oznakowanie EUR. Potwierdza ono produkcję z wysokiej jakości materiałów, zgodnie z zasadami.

Paleta Europejska A Paleta Amerykańska – Charakterystyka zdjęcie nr 5

Paleta amerykańska – wymiary i inne szczegóły

Inna jej nazwa to paleta uniwersalna. Jest powszechnie używana w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Musi spełniać normę ISO 3676, w celu bezpiecznego składowania i transportu ładunków.

Jak wyglądają palety amerykańskie? Wymiary mają zbliżone do konstrukcji EURO. Mają tę samą długość, czyli 1200 mm, ale różnią się szerokością: 1000 mm. Różnice w wyglądzie widać gołym okiem. Jest bardziej kwadratowa. Jej budowa sprawia, że jest perfekcyjnie dostosowana do transportu substancji płynnych (zajmuje większą powierzchnię, jest stabilniejsza).

Paleta amerykańska a paleta europejska – podobieństwa

Obie palety mają do spełnienia to samo zadanie: są nośnikami ładunków. Służą do grupowania, składowania i transportowania towarów w bezpieczny sposób. Wykonuje się je z tych samych materiałów, czyli przede wszystkim z drewna, ale także z plastiku i metalu, w zależności od potrzeb danego przedsiębiorcy.

Paleta amerykańska a paleta europejska – różnice

Podstawowa różnica dotyczy ich wymiarów. Palety mają tę samą długość, ale wersja amerykańska jest o 200 mm szersza. Jest przez to stabilniejsza i ułatwia transport cieczy. Kolejną różnicą jest instytucja odpowiedzialna za dopuszczenie palet do sprzedaży. Palety amerykańskie, cena, których jest atrakcyjna, są sprawdzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), a europalety są regulowane przez normę europejską PN-EN 13698-1:2005.

Paleta Europejska A Paleta Amerykańska – Charakterystyka zdjęcie nr 6

Palety w magazynach w Polsce i Stanach Zjednoczonych

W Polsce znajdujące się na terenie Unii Europejskiej wykorzystywane są przede wszystkim palety EURO. Paleta amerykańska, cena, której jest do sprawdzenia w sieci, przede wszystkim wykorzystywana jest w Stanach Zjednoczonych i Japonii.