Metoda Just in time – na czym polega?

Just in time, w tłumaczeniu na język polski oznacza na czas lub w samą porę. Jest to model zarządzania produkcją, który opracowała firma Toyota.
Metoda Just In Time - Na Czym Polega? zdjęcie nr 4
Spis treści

Definicja metody Just in time

Just im time to metoda, dzięki której można wyeliminować marnotrawienie poprzez oszacowanie i zaplanowanie zapotrzebowania dla procesu produkcyjnego i handlowego. Do przedsiębiorstwa są dostarczane wyłącznie niezbędne elementy w ustalonej ilości, w konkretnym czasie. 

System, który zastosowała Toyota w latach 50. XIX wieku, zrewolucjonizował sposób wytwarzania produktów. Model gwarantuje najoptymalniejszą realizację, w krótkim czasie można wytworzyć taką ilość przedmiotów, które będą pokrywały aktualne zapotrzebowanie ze strony klientów.

Metoda Just In Time - Na Czym Polega? zdjęcie nr 5

Zasady działania metody Just in time

Układ magazynu

Metoda Just in time wprowadzana jest po to, aby zapewnić płynne funkcjonowanie procesów logistycznych. Niezbędna jest optymalizacja organizacji przestrzeni magazynowej oraz zastosowanie odpowiednich systemów składowania. Układ magazynu musi zakładać realizację potrzeb dotyczących przechowywania produktów, jak i szybkiego przeprowadzania zadań. 

Podstawą jest szybkie transportowanie ładunków, dlatego operacje magazynowe należy maksymalnie uprościć. Można to zrobić, wdrażając kilka zmian:

  • maksymalne skrócenie tras, które mają do pokonania operatorzy. 
  • zainstalowanie pętli przenośników, które zajmują się przenoszeniem ładunków;
  • obsługa towarów uzależniona od ich rotacji. Towary o niskiej rotacji można obsługiwać poprzez automatyczne pojemniki, natomiast towary o wysokie rotacji należy składować na regałach półkowych, do których jest bezpośredni dostęp;
  • optymalizacja doków przeładunkowych. Ich rozmieszczenie i komunikacja z innymi strefami muszą być efektywne, w celu sprawnego przeprowadzania odbioru i wysyłek dużej ilości ładunków. 

Kontrola nad procesami magazynowymi

Wszystkie etapy łańcucha dostaw muszą działać perfekcyjnie w metodzie Just in time. Aby to osiągnąć, należy korzystać z nowoczesnych narzędzi informatycznych. Dzięki nim uzyskuje się pełną kontrolę nad realizowanymi procesami. Najpopularniejszy jest oczywiście system zarządzania magazynem WMS, dzięki któremu możliwe jest:

  • synchronizowanie pracy magazynu ze wszystkimi elementami wchodzącymi w skład łańcucha dostaw,
  • optymalne rozmieszczenie produktów oraz stałe monitorowanie ich stanu,
  • większa wydajność procesu kompletacji, odbioru i wysyłki towarów.
Metoda Just In Time - Na Czym Polega? zdjęcie nr 6

Implementacja metody Just in time w produkcji

Zanim w magazynie zostanie wdrożona metoda Just in time, należy przeprowadzić szereg analiz, które przedstawią realny obraz działania firmy. Głównymi wymaganiami, jakie firma musi spełnić, aby możliwe było w niej zastosowanie metody Just im time, są:

  • płynny przepływ informacji w obrębie całego łańcucha dostaw. Musi to przebiegać bez żadnych zakłóceń. Niezbędna jest synchronizacja współpracy pomiędzy dostawcami, producentami i klientami końcowymi;
  • zmiana sposób zaopatrywania w surowce i produkty, modyfikacja kryteriów związanych z wyborem dostawców. Nie należy kierować się najniższą ceną, a niezawodnością w terminowej realizacji zamówienia;
  • inwestycja w technologie analityczne, w celu skutecznego i dokładnego przewidywania zaopatrzenia na produkty. Można będzie dzięki temu sprawnie reagować, w przypadku nagłych lub sezonowych zmian popytu.

Zalety i wady metody Just in time

Głównymi korzyściami wynikającymi z zastosowania metody Just in time, są:

  • optymalizacja zarządzania produkcją,
  • redukcja marnotrawienia produktów,
  • redukcja kosztów składowania,
  • minimalne ryzyko przeterminowania produktów i surowców nietrwałych,
  • większa elastyczność w prowadzonych działaniach, co pozwala reagować na zapotrzebowanie rynku. 

Zarzutami, jakie można mieć w stosunku do metody Just in time, są:

  • wymaga ogromnej dyscypliny w całym długim łańcuchu dostaw, rozwoju infrastruktury logistycznej i transportowej we wszystkich krajach, w których występują kontrahenci,
  • trudności w znalezieniu rzetelnych i wiarygodnych dostawców, nastawionych na długoterminową współpracę,
  • wiele czynników ryzyka ograniczających terminowe dostawy: remonty dróg, zatory w punktach przejazdowych, strajki,
  • trudności w podołaniu niespodziewanym sytuacjom, gdy występuje minimalizacja zapasów,
  • konieczna inwestycja w narzędzia informatyczne, czyli oprogramowania, infrastrukturę IT, co wiąże się ze sporym kosztami. Bez nich Just in time nie działa. 
Metoda Just In Time - Na Czym Polega? zdjęcie nr 7

Just in time w nowoczesnym procesie logistycznym

Korzyści z wdrożenia w magazynie metody Just in time są zauważalne, a spośród najważniejszych wymienić można sprawniejsze funkcjonowanie łańcucha dostaw i mniejsze koszty związane z jego realizacją. Jednak firma musi sprostać wielu wyzwaniom, mniejszym i większym problemom, które mogą pojawić się w każdym momencie. Zanim wdrożysz tę metodę, przeanalizuj z pomocą eksperta, możliwości swojej firmy. Dzięki temu uda się wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, wpływające pozytywnie na rozwój Twojej działalności.