Półki magazynowe — co przechowywać na półkach w magazynie?

Półki magazynowe są wykorzystywane do przechowywania towarów drobnych na specjalnie wydzielonych (zabudowanych, półosłoniętych lub otwartych) przestrzeniach. Odgrywają bardzo ważną rolę w łańcuchu dostaw, dbając o bezpieczne składowanie.
Półki Magazynowe — Co Przechowywać Na Półkach W Magazynie? zdjęcie nr 3
Spis treści

Co to są półki magazynowe?

Półki wzbogacające regały magazynowe służą do składowania pudełek, kartonów, małych opakowań towarów jednostkowych lub luzem. Jest to przede wszystkim asortyment lekki.

W zależności od składowanego asortymentu można zdecydować się na różne rodzaje regałów. Oczywiście najpowszechniejsze są regały półkowe. Wypełnienia można zastosować także w regałach paletowych na poziomie 0, czyli wysokości umożliwiającej ręczną obsługę zamówień.

 

Półki Magazynowe — Co Przechowywać Na Półkach W Magazynie? zdjęcie nr 4

Półki do regałów magazynowych – dostępne rodzaje

Różne rodzaje półek magazynowych umożliwiają wydajne i bezpieczne składowanie towarów. Głównym celem jest ułatwienie dostępu i zapewnienie sprawnej obsługi ładunków.

Półka metalowa

Wykonywane są z blachy ocynkowanej, z łatwością można utrzymać je w czystości. Są zdolne do przenoszenia dużych obciążeń. Każda półka posiada trzy wzmocnienia podłużne, co zmniejsza jej podatność na skręcanie i odkształcanie. Jednocześnie powierzchnia jest wytrzymała i sztywna. Na półkach metalowych można składować ciężkie materiały.

Półka siatkowa

Specyficzna konstrukcja sprawia, że przez oczka siatki (różne wielkości do wyboru) swobodnie może przepływać woda, co ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa w magazynie. Akcja gaśnicza zostanie przeprowadzona skutecznie, ponieważ przepływ wody między półkami jest swobodny. Półka siatkowa na regał może zostać wzbogacona we wzmocnienia wzdłużne, co zwiększa jej nośność.

Półka z płyty wiórowej lub laminowanej

Najczęściej półki wykonywane są z płyt wiórowych lub OSB o grubości 18, 22 i 25 mm. Stosuje się płyty surowe, jedno- lub dwustronnie laminowane. Można zdecydować się na konstrukcje wykonane w technologii zapewniającej podwyższoną odporność na ogień.

Półki wzbogacone o łożyska rolkowe

Najczęściej zastosowanie znajdują w obiektach wyróżniających się dynamiczną kompletacją. Umożliwiają optymalizację ścieżki kompletacji.

Półki Magazynowe — Co Przechowywać Na Półkach W Magazynie? zdjęcie nr 5

Sposoby składowania towarów w magazynie

Regały magazynowe powinny zostać wyposażone w półki i akcesoria dostosowane do rodzaju obsługiwanego asortymentu:

  • towary drobnicowe – przechowywane są w pojemnikach dostosowanych do wymiarów regału lub w szufladach wyposażonych w przegrody;
  • wyroby walcowane – przechowywane są w specjalnych klamrach, a jeżeli są niewielkie, można układać je na półkach w głębokich regałach;
  • druty w kręgach – przechowywane są na podkładach, poziomo w niewielkich stosach na posadzce;
  • cienkie blachy – przechowywanie na regałach półkowych. Najlepiej zdecydować się na konstrukcje z wysuwanymi szufladami;
  • gruba blacha – przechowywanie skośnie na stojakach;
  • beczki – warto wykorzystać specjalny stojak wykonany ze stalowych kształtników;
  • opony – przystosowane do przechowywania na dedykowanych stelażach;
  • materiały sypkie – przechowywanie w specjalnych skrzyniach z klapą do wsypywania od góry;
  • materiały szkodliwe i niebezpieczne – przechowywanie w szczelnych naczyniach.

 

Półki Magazynowe — Co Przechowywać Na Półkach W Magazynie? zdjęcie nr 6

Półki magazynowe a zasady BHP

Decydując się na zakup półek magazynowych, należy przede wszystkim sprawdzić przepisy BHP i PPOŻ. Określają wszystkie wymagania dotyczące realizacji prac m.in. w przestrzeni magazynowej. Obowiązki pracodawcy są określone w art. 207 § 2 Kodeksu pracy. Dotyczą m.in. sposobu składowania materiałów, jak i wykorzystania transportu wewnątrzzakładowego.

Zasady składowania materiałów w magazynach określa Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.). W każdym magazynie musi być wywieszona w widocznym miejscu instrukcja sposobu przechowywania, pakowania, załadunku i transportu materiałów.

Niestety nie wszyscy właściciele magazynów weryfikują półki regałowe pod względem jakości przed zakupem. Zapominają o sprawdzeniu dopuszczalnego obciążenia, a to skutkuje przekraczaniem dopuszczalnych norm i uszkodzeniem całej konstrukcji. Dodatkowo masa towaru wraz z urządzeniem, na którym jest on składowany, nie może przekraczać dopuszczalnych obciążeń podłóg i stropów.

Każdy regał półkowy musi wyróżniać się stabilną i wytrzymałą konstrukcją, a także mieć zagwarantowane dodatkowe zabezpieczenia m.in. zakotwienie do podłoża. W celu uniknięcia dodatkowych zagrożeń, przedmioty łatwo tłukące się, substancje i mieszaniny uznawane jako niebezpieczne i o największej masie powinny być składowane na najniższych poziomach regałowych.

Jeżeli chodzi o składowanie towarów ponadgabarytowych na półkach magazynowych, ich wymiary, kształt i masa decydują o indywidualnym sposobie przechowywania.

 

Półki Magazynowe — Co Przechowywać Na Półkach W Magazynie? zdjęcie nr 7

Magazynowanie na półkach regałowych – podsumowanie

Rozmieszczając towary na półkach o dopasowanej do nich nośności, można uniknąć przeciążenia konstrukcji regału magazynowego. Składowanie odbywa się w sposób bezpieczny, zgodny z zasadami BHP i PPOŻ. Wybór rodzajów półek magazynowych jest bardzo duży, dlatego można zdecydować się na wariant dostosowany do potrzeb.