Metoda FEFO – co to jest?

Produkty opatrzone konkretną datą ważności lub bardzo krótką, wymagają optymalnego zarządzania. Warto zapoznać się z metodą FEFO, w celu wyprowadzenia w pierwszej kolejności z magazynu starszych produktów, minimalizując w ten sposób ewentualne straty.
Metoda Fefo - Co To Jest? zdjęcie nr 4
Spis treści

Definicja metody FEFO

FEFO, czyli First Expired, First Out to strategia zarządzania stanem magazynowym, która uwalnia z obiektu w pierwszej kolejności najstarsze produkty, w celu ich wprowadzenia na rynek przed upływem daty ważności. Przystosowana jest do obsługi towarów łatwo psujących się, z krótkim terminem przydatności do spożycia lub określoną datą. 

Omawiana strategia ma na celu ograniczenie marnotrawienia produktów, utrzymanie ich wysokiej jakości, a także przestrzeganie przepisów obowiązujących szczególnie w branży spożywczej i farmaceutycznej. W nich szczególne znaczenie ma świeżość i jakość produktów.

W przemyśle spożywczym na szczególną uwagę zasługują nabiał, pieczywo, owoce, warzywa, mięso. Implementacja metody FEFO odgrywa również ważną rolę w branży farmaceutycznej. Do pacjentów nie mogą trafić przeterminowanej leki, ponieważ stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. 

Skuteczne wdrożenie metody FEFO pozwala ochronić interesy dostawców, ogranicza straty i gwarantuje dostarczanie do klientów wysokiej jakości towarów z odpowiednią datą ważności. 

 

Metoda Fefo - Co To Jest? zdjęcie nr 5

Zalety metody FEFO

Decydując się na wprowadzenie FEFO do magazynu, można osiągnąć wiele zauważalnych korzyści:

  • Wyprowadzając w pierwszej kolejności z magazynu produkty najstarsze, ograniczasz ryzyko, że do klienta trafią przed upływem daty ważności. Przekłada się to na mniejszą ilość wyrzucanych do kosza artykułów.
  • Metoda FEFO sprawia, że produkty są świeże, przystosowane do sprzedaży w odpowiednich warunkach.
  • W sektorach takich, jak spożywczy i farmaceutyczny, szczególne znaczenie ma przestrzeganie norm jakości i bezpieczeństwa. Strategia magazynowa musi być zgodna z tymi przepisami. 
  • Dostarczając świeże i wysokiej jakości produkty do klientów, masz pewność uzyskania ich zadowolenia. Budujesz w ten sposób pozytywną renomę.
  • Ograniczając marnotrawienie produktów, skutecznie zarządzając zasobami magazynowymi, w dłuższej perspektywie możesz obniżyć koszty prowadzenia działalności, licząc na duże zyski. Optymalizując zasoby, w Twoim magazynie nie będzie przeterminowanych produktów, a ich przepływ będzie prawidłowy.
Metoda Fefo - Co To Jest? zdjęcie nr 6

Zastosowanie metody FEFO – co zrobić, aby poprawnie wdrożyć ją do magazynu?

Wdrożenie metody FEFO wymaga zastosowania kilku kluczowych elementów:

  • etykietowanie produktów – dobre oznakowanie produktów z widocznymi informacjami o dacie ważności pozwala na ich kontrolowanie od momentu przyjęcia po wysłanie z magazynu,
  • rejestrowanie asortymentu – aktualizując na bieżąco daty ważności produktów, nie dojdzie do przeoczenia tych, które już dawno powinny trafić do Klientów, aby nie uległy przeterminowaniu. Warto wyposażyć magazyn w system WMS, czyli oprogramowanie do zarządzania gromadzące wszystkie dane dotyczące działalności,
  • składowanie i kompletacja zgodne z datami ważności,
  • aktualizacja stanu magazynowego, monitorowanie zmian – mając pod kontrolą cały asortyment, nie dojdzie do przeoczenia towarów po terminie ważności.
Metoda Fefo - Co To Jest? zdjęcie nr 7

Metoda FEFO w logistyce

Strategia zarządzania asortymentem, jaką jest metoda FEFO bardzo dobrze sprawdza się w przypadku branż, których produkty szybko się psują, mają określoną datę ważności lub jest ona bardzo krótka. Należą do nich w szczególności sektor spożywczy i farmaceutyczny. Pozwala zachować wysoką jakość i świeżość produktów, przestrzegając przy tym wszystkich norm i dbając o zadowolenie klientów. 

Aby skutecznie wdrożyć tę metodę zarządzania asortymentem, warto zadbać o zakup oprogramowania, jakim jest WMS. Obsługa wielu produktów będzie łatwiejsza, tak samo jak ich monitorowanie i aktualizowanie stanu magazynowego. Zwiększysz swoją wydajność, a zmniejszysz ilość popełnianych błędów. 

Jeżeli chcesz zoptymalizować swoją działalność magazynową, dostosować się do obsługiwanego asortymentu, warto wybrać dedykowaną metodę zarządzania.