Logistyka zaopatrzenia — wszystko, co musisz wiedzieć

Łańcuch dostaw składa się z wielu etapów, a logistyka zaopatrzenia jest pierwszym. Obejmuje zakup i magazynowanie. W jaki sposób zorganizować ten proces? Jak zwiększyć jego rentowność?
Logistyka Zaopatrzenia — Wszystko, Co Musisz Wiedzieć zdjęcie nr 4
Spis treści

Co to jest logistyka zaopatrzenia?

Termin ten ściśle jest związany z zarządzaniem dostawami, w celu zaspokojenia materiałowych potrzeb przedsiębiorstwa. Gwarantuje to jego prawidłowe funkcjonowanie i poprawną dalszą działalność operacji łańcucha dostaw.

Trzeba również rozumieć termin, jakim jest zapotrzebowanie. Polega na zakupie materiałów, które są niezbędne do prawidłowego działania firmy, a także ich magazynowania, do czasu sprzedaży lub wytwarzania. 

Logistyka Zaopatrzenia — Wszystko, Co Musisz Wiedzieć zdjęcie nr 5

Funkcje logistyki zaopatrzenia

Dostępne są trzy funkcje realizowane w ramach logistyki zaopatrzenia:

  1. Nabywanie towarów – logistyka zakupów opiera się na nabyciu niezbędnych przedmiotów dla działu produkcyjnego lub handlowego, poprzez wybieranie dostawców świadczących najwyższej jakości usługi, oferujących korzystne ceny, terminowe dostawy oraz warunki płatności.
  2. Magazynowanie – zapewnienie przestrzeni, w której można bezpiecznie składować towary, w sposób uporządkowany, z łatwym do nich dostępem.
  3. Zarządzanie zapasami – istota logistyki zaopatrzenia. Należy umiejętnie określić ilość potrzebnych zapasów oraz częstotliwość realizacji zamówień, w celu zaspokojenia potrzeb produkcyjnych i handlowych firmy. 
Logistyka Zaopatrzenia — Wszystko, Co Musisz Wiedzieć zdjęcie nr 6

Strategie zaopatrzenia w logistyce

Istnieje wiele sposób organizacji zaopatrzenia, w zależności od zmiennego zapotrzebowanie i innych uwarunkowań. Najpopularniejsze strategie prezentujemy poniżej.

Just-in-time

Działa w ramach systemu JIT, czyli just in time. Towary są zamawiane na bieżąco, w zależności od zapotrzebowania. Nie wymagają składowania. Ogranicza to koszty magazynowania, jednak zwiększa ryzyko braku towarów. Można nadmiernie uzależnić się od dostawców.

Synchronizacja z produkcją

Od potrzeb produkcyjnych zależy tempo zakupu zapasów. Pozwala to z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować dostawy produktów w ustalonym terminie. Strategia pozwala zmniejszyć koszty magazynowania, jednocześnie ograniczając problemy związane z brakiem towaru.

Zapas zabezpieczający

Firma ma do dyspozycji dokładną ilość zapasów zapewniających jej normalne funkcjonowanie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, w tym opróżnień w dostawach. Przyjęta logistyka zaopatrzenia w przedsiębiorstwie wiąże się jednak z wyższymi kosztami magazynowania, ale nie ma ryzyka, że zabraknie produktów. Wdrożenie tej strategii wymaga przeprowadzania rygorystycznych kontroli procesu zarządzania, produkcji i sprzedaży. Jeżeli niektóre towary będą składowane zbyt długo, mogą utracić jakość lub ulec całkowitemu zepsuciu. 

Logistyka Zaopatrzenia — Wszystko, Co Musisz Wiedzieć zdjęcie nr 7

Zadania logistyki zaopatrzenia

Weryfikacja dostawców

Na liście każdego magazynu i zakładu produkcyjnego powinni znaleźć się wyłącznie wiarygodni dostawcy, realizujący zamówienia w ustalonych terminach, bez opóźnień. Gwarantują dostęp do towarów najwyższej jakości. Długoterminowa współpraca pozwala osiągnąć optymalne koszty dostaw i zaopatrzenia, a to ma duże znaczenie w perspektywie rozwoju każdej firmy.

Współpraca wszystkich działów firmy obsługujących towary

Synchronizacja działań wewnątrz firmy wpływa na poprawę jakość i terminowości realizowanych działań odnoszących się do zaopatrzenia. Znikają najczęstsze problemy logistyki zaopatrzenia, związane z opóźnieniami czy nadmiernym gromadzeniem materiałów.

Magazynowanie towarów

Zakupione ładunki należy w bezpieczny sposób przechować na dobrze zorganizowanej przestrzeni. W tym celu niezbędne jest skompletowanie dopasowanego wyposażenia magazynowego, przede wszystkim profesjonalnych regałów. Niezbędne są również urządzenia do obsługi towarów, dzięki którym bezpiecznie można ładunki rozładować i załadować. W procesie magazynowania bardzo pomocne są analizy ABC i XYZ. Pozwalają ustalić ważność produktów i częstotliwość ich rotacji. 

Logistyka Zaopatrzenia — Wszystko, Co Musisz Wiedzieć zdjęcie nr 8

Jakie korzyści przynosi dobrze zorganizowana logistyka zaopatrzenia produkcji i dystrybucji?

  • Lepsze przewidywanie terminów dostaw, a co za tym idzie terminowość i wysoka wydajność operacji.
  • Ograniczenie kosztów, poprzez niemarnowanie funduszy na zakup produktów w zbyt dużej ilości. Nie będą one zalegały w magazynie i generowały dodatkowych kosztów związanych z magazynowaniem. Ogranicza to również koszty produkcji, ponieważ firma zawsze dysponuje niezbędnymi towarami. Nie występują braki zapasów w magazynie.
  • Współpracując z doświadczonymi dostawcami, można ograniczyć koszty transportu i uzyskać dostęp do wysokiej jakości materiałów. Łączy to najważniejsze cele logistyki zaopatrzenia, czyli doskonałą obsługę klienta i budowanie pozytywnego wizerunki marki w konkurencyjnym łańcuchu dostaw.

Profesjonalna logistyka zaopatrzenia firmy

Warto wiedzieć, że nie ma jednej optymalnej metody, dzięki której logistyka zaopatrzenia będzie działała skutecznie i bezbłędnie. Każda firma powinna wypracować, również z pomocą ekspertów, dostosowany do własnych potrzeb, sposób zarządzania zaopatrzeniem. Dzięki temu jej działalność będzie satysfakcjonująca.