Kompletacja zamówień – proces krok po kroku

Kompletacja zamówień jest ważnym etapem, w którym towary są przygotowywane do wysyłki. Istotne jest, aby ten proces był zorganizowany profesjonalnie i był realizowany bardzo sprawnie. Dzięki temu zamówienia dotrą do klienta bez żadnych opóźnień.
Kompletacja Zamówień - Proces Krok Po Kroku zdjęcie nr 4
Spis treści

Jaki przebieg ma kompletacja zamówień?

Na kompletację zamówień składa się pobieranie produktów z magazynu, na które klient złożył zapotrzebowanie, a także łączenie ich w całość, w celu zapakowania i nadania w jednej zbiorczej przesyłce. Wydaje się to proste, prawda? Na pewno takie jest, gdy chodzi o jedno zamówienie. Co, jeżeli w ciągu dnia jest ich 20, 50, 100, a nawet więcej? Proces musi być bardzo dobrze zorganizowany, aby nie dochodziło do pomyłek oraz opóźnień.

Sprawna kompletacja zamówień internetowych jest uzależniona od następujących czynników:

 • dobrania odpowiedniej techniki kompletacji dopasowanej do specyfiki funkcjonowania magazynu. Inaczej proces należy zaplanować w małym magazynie, a zupełnie inaczej w dużym, gdzie najczęściej doszło już do pełnej automatyzacji;
 • wdrożenia procedur związanych ze składowaniem i przenoszeniem produktów – kompletacja tak naprawdę zaczyna się już od układania towaru na regałach, stosowaniu oznaczeń. Już wtedy należy pomyśleć o najwygodniejszych rozwiązaniach, które przyspieszą poszukiwanie towarów;
 • stopnia automatyzacji magazynu – istotne jest, aby kompetencje pracowników były dostosowane do poziomu funkcjonowania obiektu;
 • wykorzystywanego systemu informatycznego w magazynie – im działa on sprawniej i precyzyjniej, tym pojawia się mniej błędów, a zamówienia w kompletacji są łączone znacznie szybciej.

Głównym celem jest maksymalne skrócenie czasu poświęcanego na kompletację, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu precyzji. Pomyłki mogą się zdarzyć, ale jak najrzadziej, ponieważ wiążą się z koniecznością rozpatrywania reklamacji, przyjmowania zwrotów, a to dodatkowa praca. Warto wypracować w magazynie przemyślany system, dobrać do niego wysokiej jakości sprzęt, oprogramowanie oraz pracowników.

Kompletacja Zamówień - Proces Krok Po Kroku zdjęcie nr 5

Dostępne metody kompletacji

W zależności od tego, jak funkcjonuje magazyn, można zdecydować się na jedną z dwóch podstawowych metod kompletacji:

 • człowiek do towaru – pracownik magazynu podchodzi do regału magazynowego i pobiera produkty będące częścią zamówienia. Jest to kompletacja zamówień za pomocą skanera. Specjalny czytnik połączony z oprogramowaniem od razu wprowadza produkt do systemu, a to ułatwia wydawanie dokumentów sprzedażowych;
 • towar do człowieka – wykorzystywane są m.in. wózki do kompletacji zamówień, które dostarczają towary do miejsc, gdzie operator może je wygodnie pobrać.

Warto również wspomnieć o dwóch dodatkowych metodach kompletacji zamówień, które przydają się w specyficznych warunkach:

 • multi-packing – zbierane są produkty do kilku zamówień jednocześnie. Jest to strategia pozwalająca skrócić czas całej operacji. Wymaga jednak precyzyjnej organizacji, w celu zapobiegnięcia pomyłkom przy łączeniu poszczególnych zamówień;
 • pick2light – metoda stosowana w nowoczesnych magazynach, w których nadal obowiązuje kompletacja ręczna. Regały magazynowe, z których pracownik ma pobrać towary, są podświetlane. Skraca to czas poszukiwania i ogranicza ryzyko pomyłek.
Kompletacja Zamówień - Proces Krok Po Kroku zdjęcie nr 6

Strefa kompletacji zamówień w magazynie – jak powinna zostać zorganizowana?

W magazynie należy wyznaczyć miejsce, w którym będzie realizowana kompletacja zamówień. Trzeba to zrobić zarówno w obiekcie obsługującym towary ręcznie, jak i w pełni zautomatyzowanym. To właśnie w tej strefie towar jest dokładnie sprawdzany, a następnie pakowany i przygotowywany do wysyłki. Znacząco poprawia organizację przepływu towarów i usprawnia cały proces pakowania.

Kompletacja Zamówień - Proces Krok Po Kroku zdjęcie nr 7

Jak zoptymalizować proces kompletacji zamówień?

Im krótszy jest czas kompletacji zamówień w magazynie, tym szybciej towary trafiają do klienta końcowego. Współcześnie wielu przedsiębiorcom zależy na aprobacie kupujących, dlatego śrubują wyniki właśnie na tym polu. Aby zoptymalizować te działania w magazynie, warto:

 • dobrze zaprojektować przestrzeń magazynową, w sposób przemyślany,
 • zaplanować wygodne rozmieszczenie regałów magazynowych,
 • dopasować system składowania do rodzaju przechowywanych towarów,
 • zastosować wydajne urządzenia kompletacyjne,
 • zadbać o prawidłową rotację produktów.

Istotne jest, aby na terenie całego obiektu obowiązywała jedna metoda kompletacji, dobrze znana dla wszystkich pracowników, w celu uniknięcia niepotrzebnych błędów, pomyłek i niedopowiedzeń.

Kompletacja Zamówień - Proces Krok Po Kroku zdjęcie nr 8

Kompletacja zamówień w nowoczesnym wydaniu

Niezależnie, na którą metodą kompletacji postawisz, ważne, żeby zostały do niej dobrane odpowiednie urządzenia, oprogramowanie, a także pracownicy dobrze realizujący założenia. Jeżeli wszystkie elementy zadziałają skutecznie, błędy zostaną wyeliminowane praktycznie do zera, a czas pobierania towarów z regałów magazynowych zostanie mocno skrócony.

Warto zastosować powyższe porady, aby kompletacja zamówień internetowych wpłynęła pozytywie na wydajność magazynu. Proces będzie realizowany z większą dokładnością i w krótszym czasie.