Gniazdo regałowe – co to znaczy?

Gniazdo regałowe, czyli jeden poziom składowania w kolumnie regału, pozwala na przechowywanie jednej lub wielu jednostek ładunkowych.
Gniazdo Regałowe - Co To Znaczy? zdjęcie nr 4
Spis treści

Co to jest gniazdo regałowe?

Inaczej nazywane gniazdem paletowym, to miejsce do przechowywania i transportu towarów. Określa się tak metalową konstrukcję, która montowana jest w regale lub na podłodze. Ma formę otwartą, która umożliwia umieszczenie widelców wózka widłowego, w celu łatwego podnoszenia i przenoszenia palet z towarem.

W jaki sposób działa gniazdo regałowe?

Gniazda regałowe są projektowane w taki sposób, aby zapewniać bezpieczne i łatwe przechowywanie ładunków. Montuje się je na regale lub podłodze, można je również przymocować do ściany, w celu uzyskania dodatkowej stabilności.

Palety z towarem są umieszczane w otworze, który pasuje do widelców wózka widłowego. Znacząco ułatwia to całą procedurę pobierania i rozlokowywania asortymentu. Wózek widłowy podjeżdża do gniazda regałowego i umieszcza widły w otworach.

Gniazdo Regałowe - Co To Znaczy? zdjęcie nr 5

Gniazdo ładunkowe regału – jak obliczyć?

Istotne jest, aby znać masę największego obciążenia elementów nośnych gniazda regałowego, w celu ograniczenia ryzyka jego przeciążenia. Nie dojdzie do załamania konstrukcji i jej uszkodzenia.

Na nośność gniazda magazynowego składa się masa jednostki ładunkowej wraz z urządzeniami przystosowanymi do składowania, czyli m.in. paletami oraz opakowaniami. Sumując te wartości, otrzymujemy wynik, jaką nośność ma gniazdo ładunkowe regału. Jak obliczyć już wiadomo. Jest to bardzo proste.

Gniazdo Regałowe - Co To Znaczy? zdjęcie nr 6

Dlaczego gniazdo magazynowe jest istotne?

W branży logistycznej gniazda magazynowe pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w magazynie, a także zwiększają efektywność realizowanych operacji logistycznych. Są projektowane w taki sposób, aby zabezpieczyć przechowywanie i transport towarów. Palety umieszczane są na nich stabilnie, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia towarów. Dzięki gniazdom regałowym można oszczędzić czas związany z załadunkiem i rozładunkiem palet z towarami. 

jest isto

Gniazdo Regałowe - Co To Znaczy? zdjęcie nr 7