Elementy regałów magazynowych – jak zbudowany jest regał?

Każdy regał magazynowy składa się z wielu elementów zapewniających konstrukcji stabilność i bezpieczne składowanie ładunków. Warto poznać najważniejsze z nich, jak i sprawowane przez części do regałów magazynowych funkcje.
Elementy Regałów Magazynowych - Jak Zbudowany Jest Regał? zdjęcie nr 3
Spis treści

Elementy regału magazynowego – podział

Wyróżnić można dwie grupy komponentów regałów magazynowych:

  1. Podtrzymujące elementy regałów – m.in. słupy, belki, ramy.
  2. Uzupełniające elementy regałów  – podpory ładunków (półki, podpory beczek), zabezpieczające (m.in. siatki ochronne, zabezpieczenia blokujące), dodatki (m.in. podkładki poziomujące, etykiety informacyjne).
Elementy Regałów Magazynowych - Jak Zbudowany Jest Regał? zdjęcie nr 4

Najważniejsze elementy regałów magazynowych

Słupy

Pionowy elementy konstrukcji ramy regału. Dobierany jest do masy składowanego ładunku oraz wysokości instalacji. W dolnej części posiada stopę służącą do przytwierdzania konstrukcji do podłoża.

Belka ukośna

Metalowy element łączący słupy. Zwiększa nośność słupów, a ponadto zapewnia odpowiednią stabilność całej konstrukcji.

Belki nośne

Poziome profile metalowe, które mocowane są bezpośrednio do ramy. Są elementem wsporczym dla palet lub półek, na których składowane są towary.

Ramy

Pionowe konstrukcje wsporcze regału. Składają się z dwóch słupów połączonych belkami ukośnymi. W ich skład wchodzą także stopy i dedykowane akcesoria podnoszące funkcjonalność konstrukcji i zapewniające jej maksymalne bezpieczeństwo.

Półki

Poziome elementy regału, które opierają się na belkach nośnych. Są przeznaczone do składowania towarów. W zależności od rodzaju asortymentu można zastosować:

  • panele ocynkowane – układane są bezpośrednio na belkach nośnych, bez dodatkowych elementów mocujących. Umożliwiają składowanie bardzo ciężkich ładunków;
  • panele perforowane – wzbogacają wielopoziomowe systemy regałowe. Zapewniają swobodny przepływ wody, co zmniejsza zagrożenie pożarem;
  • panele siatkowe – są mocowane do belek nośnych, a to zwiększa sztywność całej konstrukcji;
  • panele z płyty wiórowej – przystosowane do składowania wielu rodzajów towarów, o różnej masie. Często wzmacniane są trawersami, w celu zapobiegania odkształcaniu się płyty przy dłuższej eksploatacji.

Trawersy

Profile metalowe umieszczane prostopadle do belek. Zapewniają ładunkom odpowiednią podporę. Chronią palety przed upadkiem, zwiększają stabilność składowania towarów, a także umożliwiają odkładanie europalet szerokim bokiem.

Usztywnienia

Metalowe elementy przytwierdzone do ramy regału, w celu uzyskania większej stabilności konstrukcji. Mocowane są przy pomocy śruby rzymskiej.

Podkładki poziomujące

Umożliwiają wypoziomowanie regału montowanego na nierównym podłożu. Gwarantują utrzymanie środka ciężkości instalacji we właściwym miejscu.

Zabezpieczenie blokujące

Elementy regału magazynowego zapewniające dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkowym wysunięciem belki ze słupa. Są zintegrowane z belką, co zapewnia większe bezpieczeństwo dla całej konstrukcji.

 

Elementy Regałów Magazynowych - Jak Zbudowany Jest Regał? zdjęcie nr 5

Dodatkowe części do regałów magazynowych

Regały magazynowe można wzbogacić o dedykowane akcesoria podnoszące ich funkcjonalność i dające możliwość obsługiwania zróżnicowanych ładunków.

Wspornik kontenera

Elementy metalowe przypominające trawersy, umieszczane prostopadle do belek nośnych. Ułatwiają bezpieczne przechowywanie kontenerów na paletach. Należy zastosować dwa wsporniki po obu stronach jednostki ładunkowej.

Wsporniki beczek

Ułatwiają składowanie beczek oraz ładunków cylindrowych. Składają się z kątowników, które zabezpieczają ładunek przed staczaniem. Mogą zostać wzbogacone także o wsporniki z rolkami ułatwiające obrót beczki.

Wsporniki szpul

Umożliwiają magazynowanie szpul i rolek. Montaż uzależniony jest od wymiarów i funkcji, jakie ma do spełnienia regał.

 

Elementy Regałów Magazynowych - Jak Zbudowany Jest Regał? zdjęcie nr 6

Elementy regałów magazynowych – podsumowanie

Wysokiej jakości regały magazynowe, części mają wykonane z wysokiej jakości materiałów. Ma to wpływ na stabilność, sztywność i nośność konstrukcji. Systemy każdorazowo muszą być dostosowane do składowanego towaru, pod względem jego kształtu oraz masy. Szeroka gama półek oraz belek nośnych umożliwia dostosowanie regałów magazynowych do indywidualnych potrzeb klienta.