Regały okrężne — gdzie je stosować?

Gdy do obsługi są towary nietypowe, potrzebujesz regałów specjalizowanych. Ciekawą propozycją są regały okrężne. Są konstruowane zgodnie z indywidualnymi wytycznymi.
Regały Okrężne — Gdzie Je Stosować? zdjęcie nr 4
Spis treści

Czym wyróżniają się regały specjalizowane

Regały specjalizowane są projektowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkowników co do przechowywania towarów nietypowych. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości składowania asortymentu na standardowych regałach magazynowych. 

Regały okrężne – rodzaj regału specjalizowanego

Gniazdo kolumny porusza się wokół horyzontalnych osi obrotu. Najpopularniejszą konstrukcją jest regał karuzelowy. Urządzenie automatyczne zakłada ruch półek w obrębie eliptycznego toru. Towar trafia do pracownika, pokonując możliwie najkrótszą drogę. 

Regał okrężny można wzbogacić o dedykowane oprogramowanie. Dzięki temu nie ma żadnych problemów z przeprowadzeniem inwentaryzacji, jak i bieżącej kontroli w magazynie. 

Regały Okrężne — Gdzie Je Stosować? zdjęcie nr 5

Inne rodzaje regałów specjalizowanych

Regały specjalizowane obrotowe

Automatyczne rozwiązanie, w którym ruch półek odbywa się w pionie po eliptycznie ułożonych torach, aby towar mógł trafić do konkretnej osoby. Przemieszczanie ładunków może odbywać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub w odwrotnym kierunku, w zależności, jaką odległość musi pokonać towar, aby jak najszybciej trafić do operatora. To pozwala skrócić czas oczekiwania pracowników na towar i poprawia warunki bezpieczeństwa. 

Wsparciem przy regałach obrotowych jest system identyfikacji ładunku przy jego odkładaniu lub pobieraniu. Stan magazynowy jest nieustannie monitorowany.

Regał przejezdny torowy

Wyposażony jest w podpory nośne wzbogacone o zespoły jezdne przemieszczające się po specjalnie przygotowanym torowisku. Obsługa odbywa się ręcznie lub mechanicznie. Konstrukcja wyróżnia się zwartą budową. Po torach jednocześnie może przemieszczać się od kilku do kilkunastu kolumn regałowych. Potrzebny jest wyłącznie jeden korytarz obsługowy, co gwarantuje maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej.

Regały Okrężne — Gdzie Je Stosować? zdjęcie nr 6

Kiedy zastosowanie znajdują regały specjalizowane?

Regały specjalizowane warto zastosować wszędzie tam, gdzie do obsługi są nietypowe towary. Sprawdzają się w szczególności, gdy konieczna jest obsługa:

  • towarów o nietypowych kształtach – w branży meblowej, motoryzacyjnej, przemyśle metalowym;
  • obszernej dokumentacji – w archiwach, szpitalach, bankach;
  • wielu drobnych towarów luzem – branża elektryczna i narzędziowa;
  • próbek kontroli jakości – branża kosmetologiczna, sektor spożywczy,
  • leków i szczepionek – w laboratoriach, aptekach, przemyśle chemicznym.
Regały Okrężne — Gdzie Je Stosować? zdjęcie nr 7

Regały okrężne w magazynie

Zabudowa magazynowa w formie specjalizowanej jest w pełni dostosowana do obsługi nietypowego asortymentu. Usprawnia proces kompletacji w różnego typu przedsiębiorstwach. Stosowana jest metoda towar do człowieka, a to gwarantuje ergonomiczną pracę, nie wymaga przemieszczania się pracowników, co wpływa na bezpieczeństwo i higienę pracy.

Dobrym pomysłem, gdy stosowane są tego typu regały, jest zastosowanie systemu zarządzania WMS. Uzyskujesz niezbędną pomoc przy monitorowaniu stanu magazynowego oraz inwentaryzacji.