Skrzyniopaleta – podstawowe informacje
Są praktycznym nośnikiem ładunków, umożliwiają bezpieczne składowanie towarów – skrzyniopalety, ze względu na swoją budowę, nadają się do użytku w halach produkcyjnych, sklepach wielkopowierzchniowych oraz magazynach. Chronią towary przed wszelkimi uszkodzeniami.
W standardzie są w takich samych wymiarach, jak europalety, dlatego mogą być obsługiwane przez te same urządzenia przeładunkowe oraz składowane na takich samych konstrukcjach (regały paletowe).
Wymiary skrzyniopalety oraz pojemność oczywiście mogą się różnić, podobnie zresztą, jak palet. Są wykonywane z różnych materiałów, co pozwala na ich dostosowanie do rodzaju obsługiwanych ładunków. W magazynach bardzo popularne są skrzyniopalety o wymiarach europalet (1200×800 mm), ponieważ mogą być obsługiwane przez te same urządzenia przeładunkowe i przechowywane na tych samych systemach składowania.
Skrzyniopalety – produkcja z różnych materiałów
Rodzaje skrzyniopalet podzielić można ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Do produkcji skrzyniopalet najczęściej wykorzystywane są drewno, tworzywo sztuczne, metal oraz plastik. Czym się wyróżniają?
Skrzyniopalety z drewna
Ich podstawę stanowi drewniana europaleta, do której przytwierdzane są co najmniej dwie boczne ścianki wykonane z metalu lub drewna. Palety EURO o klasycznych wymiarach pozwalają na obsługę konstrukcji przez standardowe urządzenia przeładunkowe, a ponadto skrzyniopalety mogą być składowane na regałach paletowych.
Konstrukcje wykonane z drewna doceniane są przede wszystkim za wytrzymałość, dużą użyteczność, a także przystosowanie do obsługi wielu towarów. Można na nich zarówno składować, jak i transportować asortyment.
Skrzyniopaleta z tworzywa sztucznego
Najczęściej wykorzystywane są do obsługi dużej ilości takich samych jednostek towarowych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży spożywczej i produkcyjnej. Ich zaletami są łatwy transport, mały ciężar, proste utrzymanie w czystości, duża wytrzymałość na uszkodzenia, a także pełna personalizacja pojemnika, w zależności od potrzeb.
Aby skrzyniopalety plastikowe można było obsłużyć w prawidłowy sposób, najczęściej potrzebne są niestandardowe rozwiązania w zakresie transportu i składowania, szczególnie jeżeli mają one inne wymiary niż klasyczne europalety.
Skrzyniopalety metalowe
Dostępne w wielu kształtach i rozmiarach kontenery odznaczają się wysoką wytrzymałością, dlatego są przystosowane do obsługi towarów delikatnych. Zapewniają im maksymalną ochronę. Niezbędne jest jednak zastosowanie w magazynie niestandardowych rozwiązań, w celu umieszczenia ich na regałach:
- regały paletowe należy wzbogacić o specjalne wsporniki belek,
- mogą być obsługiwane przez regały wjezdne, ale istnieje ryzyko deformacji szyn,
- są przystosowane do automatycznego układania w stos.
Metalowe konstrukcje nie są przystosowane do obsługi przez systemy typu push-back, z wózkami, z wózkami Pallet Shuttle czy regały przepływowe. Nie mogą również zasilić magazynów automatycznych.
Które skrzyniopalety najlepiej sprawdzą się w Twoim magazynie? Przeanalizuj swoje potrzeby i dokonać przemyślanego wyboru.
Pojemniki typu EURO
Są to skrzyniopalety do transportu i przechowywania małych produktów luzem. Mają wymiary 600×400 mm. Są bardzo łatwe w obsłudze.
Zalety skrzyniopalet
- Duża trwałość na uszkodzenia. Ich eksploatacja jest możliwa nawet przez 15 lat.
- Oszczędność miejsca w magazynie. Istnieje możliwość składowania oraz transportu jedna na drugiej.
- Skuteczna separacja poszczególnych produktów.
- Różnorodność ładunków, które mogą być w nich przewożone.
- Łatwy rozładunek i załadunek towarów.
- Przystosowane do obsługi przez wózki widłowe.
- Niewielka waga (oprócz skrzyniopalet z metalu).
Wady skrzyniopalet
- Skrzyniopalety drewniane są trudne w czyszczeniu, trzeba chronić je przed wilgocią, a ich żywotność wynosi do 10 lat.
- Skrzyniopalety plastikowe są drogie, ponieważ za jedną trzeba zapłacić nawet 400 zł.
- Skrzyniopalety metalowe mogą trwale odkształcić belki nośne regałów magazynowych. Są dość ciężkie, dlatego mają ograniczone możliwości logistyczne, transportowe i magazynowe. Są również droższe w produkcji niż plastikowe i drewniane.
Zastosowanie skrzyniopalet
Skrzyniopalety znajdują zastosowanie w wielu branżach. Korzystają z nich chętnie firmy produkcyjne oraz małe przedsiębiorstwa. Wyróżniają się bardzo dużą uniwersalnością, dlatego można przechowywać i transportować w nich niemal każdy towar.
Bardzo często skrzyniopalety stosowane są w branży spożywczej do transportu warzyw i owoców. Zdają egzamin również w przypadku produktów sypkich, takich jak zboże czy kasza.
Skrzyniopalety powszechnie wykorzystywane są również przez przemysł chemiczny i farmaceutyczny. Znajdują zastosowanie również w branży metalurgicznej.
Koszty skrzyniopalet
Cena jest uzależniona od surowca, z jakiego zostały wykonane. Aktualną cenę można poznać po kontakcie z firmą produkcyjną, która przygotuje wycenę na podstawie oczekiwań klienta.
Skrzyniopalety w magazynie – podsumowanie
Na rynku, dostępnych jest wiele różnych rodzajów skrzyniopalet. Ich cechy sprawiają, że są powszechnie wykorzystywane w szeregu branż. Ich podstawą jest europaleta o standardowych wymiarach, dlatego mogą być obsługiwane przez te same urządzenia przeładunkowe oraz składowane na standardowych regałach magazynowych.