Dlaczego warto stworzyć magazyn zautomatyzowany?

Kilka aspektów decyduje o tym, że magazyny zautomatyzowane cieszą się coraz większą popularnością: wyższy poziom bezpieczeństwa, brak przestojów, praca 24/7.
Magazyn Zautomatyzowany - Czy Warto W Niego Zainwestować? zdjęcie nr 3
Spis treści

Magazyny automatyczne — czym są?

Magazyn automatyczny to obiekt, w którym wszystkie procesy logistyczne odbywają się w pełni automatyczny sposób, czyli bez udziału człowieka. Obejmują wiele operacji m.in. przyjmowanie ładunków, transport, magazynowanie. Za całość działań odpowiadają specjalistyczne maszyny i urządzenia, takie jak regały automatyczne, windy, linie transportowe, oprogramowanie.

Rola osób w magazynie schodzi na dalszy plan. Zwykle ogranicza się do nadzorowania pracy automatów i wykonywania obowiązków, z którymi maszyny nie są sobie w stanie poradzić same.

Magazyn Zautomatyzowany - Czy Warto W Niego Zainwestować? zdjęcie nr 4

Automatyczny magazyn wysokiego składowania — korzyści

Jest kilka kluczowych korzyści, które przekonują do zainwestowania w magazyn automatyczny.

Wyższa jakość i lepsze funkcjonowanie magazynu

Maszyny nie męczą się i mogą pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Eliminowany jest problem z brakami kadrowymi, a nowoczesne technologie zapewniają wysoki poziom precyzji przy realizacji zadań. Maszyny z powodzeniem mogą wykonywać powtarzalne czynności, popełniają znacznie mniej błędów niż ludzie.

Wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu pracy dla ludzi w magazynie

Regały automatyczne zapewniają ergonomiczną, bezpieczną pracę w magazynie. Można istotnie ograniczyć liczbę wypadków oraz innych niepożądanych zdarzeń.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej

Regał automatyczny gwarantuje realne oszczędności w zakresie przestrzeni użytkowej. Nie trzeba pozostawiać dużych, wolnych powierzchni, po których mogłyby poruszać się wózki widłowe. Zwiększa to powierzchnię składowania, co przekłada się na lepszą rentowność magazynu.

Ograniczenie kosztów i większe zyski

Jednym z zasadniczych powodów, dla których inwestorzy stawiają na magazyny automatyczne, jest możliwość osiągnięcia realnych oszczędności w dłuższej perspektywie. Stawiając na automatyzację magazynu, można zapewnić lepsze funkcjonowanie obiektu.

Magazyn Zautomatyzowany - Czy Warto W Niego Zainwestować? zdjęcie nr 5

Poziomy automatyzacji magazynu

Dostępne są 3 podstawowe poziomy automatyzacji, na których może znaleźć się magazyn:

  1. Niski poziom automatyzacji – tradycyjne metody składowania i transportu towarów, a większość prac jest realizowanych przez zatrudnionych specjalistów. Proces operacyjno-logistyczny spoczywa na ludziach.
  2. Średni poziom automatyzacji – zastosowanie systemów zarządzania magazynem WMS, część obowiązków ludzi przejmują maszyny.
  3. Wysoki poziom automatyzacji – większość operacji w magazynie realizowanych jest przez maszyny, automatyczne regały magazynowe oraz oprogramowania.

Automatyczne regały wysokiego składowania jako podstawa współczesnej działalności magazynowej

Zautomatyzowany, nowoczesny magazyn może realizować zadania 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Minimalizowana jest ilość błędów oraz wypadków, a braki kadrowe specjalistów nie są aż tak dużym problemem dla osiągania optymalnej wydajności.

Magazyn Zautomatyzowany - Czy Warto W Niego Zainwestować? zdjęcie nr 6