Wózek widłowy – definicja
Wózki widłowe to urządzenia do obsługi towarów umożliwiające ich bezpieczne przewożenie z miejsca na miejsce w różnych strefach magazynowych. Zajmują się pobieraniem i rozmieszczaniem towarów na regałach, pomagają w trakcie kompletowania zamówienia.
Wózki widłowe magazynowe przystosowane są do pracy przede wszystkim wewnątrz obiektu. Mogą być zasilane elektrycznymi bateriami lub napędzane spalinowo. Pierwsze rozwiązanie jest ekologiczne, zdrowe, ponieważ nie powstają żadne produkty spalania. Sprawdzają się świetnie do pracy w wąskich korytarzach i niewielkich pomieszczeniach. W pozostałych przypadkach zastosować można wózki spalinowe, które również obsługiwać mogą towary zgromadzone na zewnętrznych placach.
Wózki widłowe – typy stosowane w magazynach
- Wózki paletowe elektryczne prowadzone – idealne do małych magazynów niskiego składowania, hurtowni oraz na zaplecza sklepów. Wózki widłowe ręczne mają niewielki maksymalny udźwig, małe wymiary. Mogą wjeżdżać bezpośrednio na naczepę ciężarówki i pobierać z niej ładunek.
- Wózki paletowe elektryczne z masztem – pod względem wymiarów przypominają wózki prowadzone, ale są dodatkowo wzbogacone o maszt. Z ich pomocą można unosić ładunek na większą wysokość, nawet do kilku metrów. Przystosowane do pracy w magazynach średniego składowania.
- Wózki widłowe spalinowe – wielozadaniowe urządzenia do dostarczania surowców i materiałów na produkcję. Obsługiwać mogą wyroby znajdujące się na placach składowych.
- Wózki podnośnikowe – mogą obsługiwać dużą ilość towarów. Zwiększają wydajność i bezpieczeństwo pracy.
- Wózki widłowe unoszące – wzbogacają strefy kompletacyjne. Przystosowane do pracy w magazynach z wąskimi korytarzami. Stosować można je również w mroźniach, chłodniach i strefach zagrożonych wybuchem.
- Wózki przegubowe – przypominają czołowy wózek widłowy w magazynie. Mają mobilną konstrukcję umożliwiającą skręt masztu z karetką wideł niezależnie od pojazdu. Są przystosowane do pracy w wąskich korytarzach. Można wykonywać różne manewry składowania i pobierania ładunków bez pełnego skrętu urządzenia.
- Wózki czołowe – pojazdy osiągają dość dużą prędkość, są wydajne i działają efektywnie. Sprawdzają się w magazynach średniego i wysokiego składowania. Wykorzystywane są w magazynach średniego oraz wysokiego składowania. Przystosowane do obsługi ciężkich i wielkogabarytowych towarów. Najczęściej są wykorzystywane w centrach logistycznych i na dużych halach magazynowych.
- Wózki magazynowe wysokiego składowania – zaawansowane technologicznie urządzenia, inaczej nazywane wózkami bocznymi. Są wyposażone w maszt z karetką i widłami ułożony prostopadle do miejsca, w którym znajduje się operator. Przystosowane do regałów wysokiego składowania oraz transportu długich elementów, takich jak rury i deski.
- Wózki widłowe systemowe – przystosowane do potrzeb magazynów wysokiego składowania. Maksymalnie wykorzystują przestrzeń użytkową i pozwalają na bezpieczne rozmieszczenie towarów.
- Wózki do kompletacji – przystosowane do komisjonowania pionowego i poziomego, a także transportu ładunków w magazynie.
Wózki widłowe – informacje, które musisz znać
Wózek widłowy magazynowy musi być dobierany do specyfiki danego obiektu. To, że jeden rodzaj bardzo dobrze sprawdza się w jednym magazynie, nie oznacza, że równie dobrze będzie wykorzystany w innym. Istotne jest, aby sprzęt ułatwiał pracę, przyspieszał realizację zadań, a także zapewniał wysoki poziom bezpieczeństwa obsługi ładunków. To czynniki, na które należy zwrócić uwagę, wybierając konkretny rodzaj wózka widłowego do magazynu.