Rola urządzeń transportu bliskiego w magazynie

Urządzenia transportu bliskiego stanowią niezbędne wyposażenie każdego magazynu. Wzbogacają strefę przyjęć, miejsca składowania towarów, a także ich wysyłki. Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb magazynowych.
Rola Urządzeń Transportu Bliskiego W Magazynie zdjęcie nr 4
Spis treści

Co to są urządzenia transportu bliskiego?

Maszyny, o których tutaj mowa, są przeznaczone do transportu, składowania, kontroli i obsługi materiałów i wyrobów powstających w procesie produkcji, magazynowania i dystrybucji. Znajdują zastosowanie w większości obiektów logistycznych, zakładach produkcyjnych oraz centrach dystrybucji. 

Urządzenia transportu bliskiego w magazynie wykorzystywane są przede wszystkim do załadunku, rozładunku i przewozu towarów pomiędzy poszczególnymi strefami. W każdej z nich mogą realizować inne zadania. 

 

Rola Urządzeń Transportu Bliskiego W Magazynie zdjęcie nr 5

Urządzenia transportu bliskiego – rodzaje

Urządzenia transportu bliskiego można podzielić na: 

  • ręczne (np. wózki paletowe), 
  • z napędem (np. wózki widłowe).
  • automatyczne (np. przenośniki paletowe lub pojemnikowe).

Urządzenia ręczne

Wprowadzane są w ruch siłą ludzkich mięśni. Najważniejszym tego typu urządzeniem jest wózek paletowy składający się z rozległych wideł umożliwiających unoszenie ładunków i ich transport na niewielkie odległości. Znajduje zastosowanie przy załadunku i rozładunku ciężarówek, przenoszeniu palet i pojemników, jest pomocny również przy kompletowaniu zamówienia.

Urządzenia z napędem

Posiadają kabinę lub podest dla operatora. Największą popularnością cieszą się wózki widłowe z przeciwwagą, ze względu na uniwersalność. Popularne są również wózki wysokiego składowania, które znajdują zastosowanie w magazynach o niewielkim zróżnicowaniu asortymentu. 

W obiektach, w których występuje wiele różnych towarów, najczęściej stosowane są wózki systemowe trójstronne. 

Magazyn można również wzbogacić o wózki kompletacyjne, które ułatwiają proces przygotowywania zamówienia.

Urządzenia automatyczne

Działają pod kontrolą systemu WMS, który koordynuje wykonywane manewry. Najpopularniejsze są układnice paletowe i pojemnikowe, zapewniają szybki załadunek i rozładunek regałów. Można zdecydować się na:

  • układnice jednokolumnowe,
  • układnice dwukolumnowe,
  • automatyczne układnice trójstronne. 

Dobrze w magazynach sprawdzają się również przenośniki rolkowe i łańcuchowe. Są to urządzenia przeładunkowe stosowane wewnątrz obiektu do transportu palet i pojemników pomiędzy strefami magazynu. Zdecydować można się na pojazdy sterowane automatycznie lub automatyczne roboty mobilne. Oszczędzają czas, są wydajne, działają niezawodnie. 

Decydując się na podnośniki palet, można zyskać urządzenie do pionowego transportu. Sprawdza się w magazynach o kilku kondygnacjach. 

Wśród automatycznych propozycji dostępne są również wózki wahadłowe do przenoszenia towarów po wytyczonej trasie, a także automatyczne systemy Pallet Shuttle służące do przenoszenia palet w głąb kanału regałowego. 

 

Rola Urządzeń Transportu Bliskiego W Magazynie zdjęcie nr 6

Urządzenia transportu bliskiego jako najważniejszy element wyposażenia magazynu

Dźwigniki, układnice, podesty ruchome, suwnice, manipulatory, wyciągniki, wózki paletowe, widłowe i wiele innych to urządzenia, których nie może zabraknąć w nowoczesnym magazynie. Część z nich pozwala skutecznie obsługiwać regały magazynowe, pobierać i układać na nich towary. Urządzenia te służą do transportu, załadunku, rozładunku towarów. Wydajna działalność magazynu właśnie na nich się opiera. 

Dobrze dopasowane do potrzeb magazynu urządzenia przeładunkowe (rodzaje przedstawiliśmy w tym artykule) pozwalają skutecznie i bezbłędnie zrealizować konkretne zadania. Wzbogacone o nie strefy magazynu funkcjonują sprawnie, wydajnie, a to przekłada się na wyższe zarobki i zadowolenie klienta końcowego. Otrzymuje zamówienie na czas.

Obecnie coraz więcej magazynów jest wyposażonych w automatyczne urządzenia sterowane poprzez system WMS. Optymalne wykorzystanie systemu automatycznego pozwala zrealizować wiele potrzeb magazynowych znacznie szybciej niż przy obsłudze ręcznej. Potrzebny jest jednak do tego wykwalifikowany personel. 

Kluczem do sukcesu jest takie skompletowanie wyposażenia magazynu, aby zrealizowane zostały wszystkie najważniejsze potrzeby. O tym należy pamiętać, planując zakup urządzeń transportu bliskiego.

 

 

Rola Urządzeń Transportu Bliskiego W Magazynie zdjęcie nr 7