Statyczne i dynamiczne regały paletowe — czym się różnią?

Ważnym wyposażeniem niemal każdego magazynu są regały paletowe. Dostępne systemy przechowywania umożliwiają uporządkowanie przestrzeni, co wpływa na efektywność pracy i bezpieczeństwo. Regały paletowe można podzielić na konstrukcje statyczne i dynamiczne. Jaka jest między nimi różnica?
Statyczne I Dynamiczne Regały Paletowe — Czym Się Różnią? zdjęcie nr 3
Spis treści

Regały statyczne – cechy charakterystyczne

Paletowe regały statyczne nie zmieniają swojego położenia, czyli nie przemieszczają się z punktu A do punktu B. Na stabilność regałów wpływają pionowe słupy, pomiędzy którymi znajdują się trawersy lub wsporniki. To właśnie na nich składowane są palety z towarami. Tworzony jest ciąg regałów statycznych ułatwiający organizację przestrzeni.

Składowanie statyczne — rodzaje regałów statycznych

  • Regały ramowe – składają się ze słupów nośnych oraz belek poprzecznych połączonych stężeniami.
  • Regały bezpółkowe – przystosowane są do składowania wszystkich typów towarów, ze względu na możliwość umieszczania towarów bezpośrednio na paletach.
  • Regały półkowe – wykorzystywane są do magazynowania mniejszych towarów, w skrzyniach, pudłach lub luzem.
  • Regały wspornikowe – wyróżniają się największą uniwersalnością. Stosuje się je przy składowaniu towarów w pozycji pionowej, zarówno w budynku, jak i na zewnątrz.

 

Statyczne I Dynamiczne Regały Paletowe — Czym Się Różnią? zdjęcie nr 4

Regały dynamiczne – cechy charakterystyczne

Dynamiczne regały paletowe przemieszczać mogą się z miejsca na miejsce. Podpory nośne, które są elementami składowymi, są wzbogacone o specjalne części jezdne. Regały tego typu umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej.

Rodzaje regałów dynamicznych stosowanych w magazynach

  • Regały przepływowe – przystosowane do obsługi towarów z krótkim terminem ważności. Towary przemieszczają się do strefy przyjęcia rolkami zamontowanymi w modułach, poprzez wykorzystanie sił grawitacji.
  • Regały przesuwne – dostęp do wszystkich jednostek ładunkowych jest bardzo prosty. Wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniem w magazynie.
  • Regały wjezdne – minimalizują ilość korytarzy transportowych, jakie należy zastosować w magazynie. Wykorzystywane są tam, gdzie do obsługi jest jeden rodzaj ładunków.
Statyczne I Dynamiczne Regały Paletowe — Czym Się Różnią? zdjęcie nr 5

Regał statyczny paletowy – częsty wybór do magazynu

Ze względu na swoją uniwersalność, regały paletowe w wersji statycznej są najczęściej wybierane do magazynowania towarów. Sprawdzają się świetnie dla wielu różnych klientów, a to rozwiązanie bardzo korzystne, gdy obiekt na początku działalności, nie jest w stanie dokładnie określić, jakie operacje logistyczne i z udziałem jakich towarów, będą w nim dokładnie realizowane.

Elastyczność systemu do magazynowania palet o różnych wymiarach pozwala na wykonywanie operacji kompletacji bezpośrednio z regałów. Rozwiązanie sprawdza się także do obsługi towarów wielkogabarytowych.

 

 

Statyczne I Dynamiczne Regały Paletowe — Czym Się Różnią? zdjęcie nr 6

Statyczne i dynamiczne regały paletowe – podsumowanie

Statyczne i dynamiczne metody składowania w magazynie mają swoje zalety i wady. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się regały statyczne paletowe, ze względu na uniwersalność i możliwość obsługi towarów od wielu różnych klientów.