Regały statyczne – cechy charakterystyczne
Paletowe regały statyczne nie zmieniają swojego położenia, czyli nie przemieszczają się z punktu A do punktu B. Na stabilność regałów wpływają pionowe słupy, pomiędzy którymi znajdują się trawersy lub wsporniki. To właśnie na nich składowane są palety z towarami. Tworzony jest ciąg regałów statycznych ułatwiający organizację przestrzeni.
Składowanie statyczne — rodzaje regałów statycznych
- Regały ramowe – składają się ze słupów nośnych oraz belek poprzecznych połączonych stężeniami.
- Regały bezpółkowe – przystosowane są do składowania wszystkich typów towarów, ze względu na możliwość umieszczania towarów bezpośrednio na paletach.
- Regały półkowe – wykorzystywane są do magazynowania mniejszych towarów, w skrzyniach, pudłach lub luzem.
- Regały wspornikowe – wyróżniają się największą uniwersalnością. Stosuje się je przy składowaniu towarów w pozycji pionowej, zarówno w budynku, jak i na zewnątrz.
Regały dynamiczne – cechy charakterystyczne
Dynamiczne regały paletowe przemieszczać mogą się z miejsca na miejsce. Podpory nośne, które są elementami składowymi, są wzbogacone o specjalne części jezdne. Regały tego typu umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej.
Rodzaje regałów dynamicznych stosowanych w magazynach
- Regały przepływowe – przystosowane do obsługi towarów z krótkim terminem ważności. Towary przemieszczają się do strefy przyjęcia rolkami zamontowanymi w modułach, poprzez wykorzystanie sił grawitacji.
- Regały przesuwne – dostęp do wszystkich jednostek ładunkowych jest bardzo prosty. Wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniem w magazynie.
- Regały wjezdne – minimalizują ilość korytarzy transportowych, jakie należy zastosować w magazynie. Wykorzystywane są tam, gdzie do obsługi jest jeden rodzaj ładunków.
Regał statyczny paletowy – częsty wybór do magazynu
Ze względu na swoją uniwersalność, regały paletowe w wersji statycznej są najczęściej wybierane do magazynowania towarów. Sprawdzają się świetnie dla wielu różnych klientów, a to rozwiązanie bardzo korzystne, gdy obiekt na początku działalności, nie jest w stanie dokładnie określić, jakie operacje logistyczne i z udziałem jakich towarów, będą w nim dokładnie realizowane.
Elastyczność systemu do magazynowania palet o różnych wymiarach pozwala na wykonywanie operacji kompletacji bezpośrednio z regałów. Rozwiązanie sprawdza się także do obsługi towarów wielkogabarytowych.
Statyczne i dynamiczne regały paletowe – podsumowanie
Statyczne i dynamiczne metody składowania w magazynie mają swoje zalety i wady. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się regały statyczne paletowe, ze względu na uniwersalność i możliwość obsługi towarów od wielu różnych klientów.