Regały samonośne – jaką przewagę dają?

Just in time, w tłumaczeniu na język polski oznacza na czas lub w samą porę. Jest to model zarządzania produkcją, który opracowała firma Toyota.
Regały Samonośne - Jaką Przewagę Dają? zdjęcie nr 4
Spis treści

Czym są regały samonośne?

Ich zadaniem jest utrzymanie ciężaru własnego składowanego towaru, ale również elementów konstrukcyjnych. Są wbudowane w okładzinę ścian oraz dachu. Stawiają na nie przede wszystkim przedsiębiorcy poszukujący zaawansowanych rozwiązań magazynowych.

Regał samonośny jest odporny na czynniki zewnętrzne, przede wszystkim wiatr i śnieg. Może osiągać wysokość nawet 40 metrów. 

Dlaczego przedsiębiorca powinien zainwestować w silosy magazynowe?

Regały stanowiące część konstrukcji budynku optymalnie wykorzystują przestrzeń magazynową. Składować na nich można wiele towarów na paletach, w kontenerach, ładunki o bardzo dużej masie oraz towary gabarytowe. Jedynym ograniczeniem przy budowie magazynów samonośnych są lokalne przepisy budowlane, ale jest to dozwolone aktualnie w wielu miejscach. 

Konstrukcja magazynu jest w pełni dostosowana do potrzeb składowania, rotacja towarów może odbywać się zgodnie z aktualnymi potrzebami. Magazyny samonośne powstają zgodnie z potrzebami Klientów. Można je w pełni zautomatyzować, ale również obsługiwać tradycyjnymi wózkami widłowymi. 

Najczęściej na ten rodzaj magazynu decydują się przedsiębiorcy z branż, w których koszty składowania są bardzo wysokie: branża spożywcza, branża farmaceutyczna.

Regały Samonośne - Jaką Przewagę Dają? zdjęcie nr 5

Magazyny samonośne — zalety

  • Czas budowy, w porównaniu do klasycznych magazynów jest o wiele krótszy. Zakres robót budowalnych jest ograniczony do minimum.
  • Inwestycja wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami, w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji.
  • Magazyn może osiągać wysokość nawet 40 metrów. Jedynym ograniczeniem są obowiązujące normy i zasięg urządzeń transportu bliskiego.
  • Magazyn projektuje się równocześnie z regałami, dlatego zapewnione jest optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. 
  • Magazyn powstaje na bazie rozwiązań indywidualnie dopasowanych do potrzeb użytkownika. Wdrożyć można regały paletowe, akumulacyjne, jak i automatyczne systemy składowania.
  • Magazyny samonośne świetnie sprawdzają się w komorach chłodniczych i mroźniach, ponieważ skutecznie radzą sobie z kontrolowaniem temperatury.
  • Solidny obiekt powstaje zgodnie z aktualnymi normami, jest w stanie wytrzymać duże obciążenia zewnętrzne wywoływane przez wiatr, zalegający śnieg czy ruchy sejsmiczne. 
  • Magazyny powstają ze skręcanych lub sczepianych elementów, dlatego nie ma problemu z ich rozmontowaniem i odzyskaniem komponentów.

Magazyny samonośne — wady

  • Relatywnie wysoki koszty budowy, szczególnie gdy podejmowana jest decyzja o inwestycję w urządzenia automatyczne.
  • Sprawdza się wyłącznie przy bardzo dużych potrzebach magazynowych, gdy przepływ towarów jest ogromny.
Regały Samonośne - Jaką Przewagę Dają? zdjęcie nr 6

Czy magazyny samonośne warto wzbogacić o urządzenia poruszające się swobodnie?

Zarządzanie towarami w magazynie może odbywać się przez różnego typu nowoczesne urządzenia, przede wszystkim wózki systemowe trójstronne oraz wózki widłowe wysokiego składowania. Trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Sam magazyn może mieć wysokość nawet 40 metrów, natomiast wymienione urządzenia sięgają na maksymalną wysokość odpowiednio 15 i 10,5 m. Trzeba więc rozważyć, czy urządzenia swobodnie poruszające się po magazynie, są wystarczające. 

Regały samonośne zapewniają efektywne składowanie towarów

Atutem zaproponowanych konstrukcji jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Można przy tym maksymalnie uprościć logistykę magazynową, a także zastosować system LIFO lub FIFO. Wszystkie procesy zachodzące w magazynie odbywają się szybko, transport jest regularny, a prace może być realizowana nieprzerwanie przez 24 godziny. Regał może być obsługiwany ręcznie lub z pomocą wózków widłowych.

Regały Samonośne - Jaką Przewagę Dają? zdjęcie nr 7

Regał samonośny w Twoim magazynie

Konstrukcja samonośna jest w każdym aspekcie dopasowana do potrzeb użytkownika, powstaje na indywidualne zamówienie. Możliwa jest pełna automatyzacja procesu składowania. W magazynie można również zastosować tradycyjne wózki widłowe. Dobrze zorganizowana przestrzeń podnosi bezpieczeństwo przechowywania i wpływa na efektywność procesu składowania.