Jak dobrać regały magazynowe wysokiego składowania?

Właściciel każdego magazynu chce maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową. To zadanie jest o wiele prostsze, gdy zainwestuje w regały wysokiego składowania. Ich właściwie rozplanowanie i rozmieszczenie pozwala na bezpieczne składowanie towarów.
Regały Magazynowe Wysokiego Składowania - Jak Dobrać? zdjęcie nr 3
Spis treści

Regały magazynowe wysokiego składowania – definicja, charakterystyka

Regał magazynowy wysokiego składowania to system regałowy o wysokości od 12 do 50 metrów. Pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej. Jest możliwość układania towarów aż po sufit, z wykorzystaniem dedykowanych maszyn. W przypadku najwyższych konstrukcji typu silo prace przejmowane są przez zautomatyzowane układnice regałowe.

Bardzo często na regałach wysokiego składowania przechowywane są towary na paletach. Konstrukcje są produkowane z wysokiej jakości stali, a półki wykonuje się z płyt wiórowych lub metalowych. Regały paletowe wysokiego składowania są w stanie znieść bardzo duże obciążenia. Cechują się odpornością na uszkodzenia wewnętrzne. Są bardzo stabilne, a na poszczególnych piętrach można składować towary bezpiecznie, wygodnie i oszczędzając miejsce na podłodze.

Regały wysokiego składowania używane oraz nowe wyróżniają się prostą konstrukcją, co ogranicza ryzyko wystąpienia wielu uszkodzeń oraz konieczności napraw. Niezbędny jest jednak specjalistyczny montaż, a pracownicy magazynu powinni przejść stosowane szkolenia w zakresie ich bezpiecznej obsługi. Regały wymagają oczywiście regularnych przeglądów technicznych: codziennych, cotygodniowych, comiesięcznych, eksperckich.

 

Regały Magazynowe Wysokiego Składowania - Jak Dobrać? zdjęcie nr 4

Regały wysokiego składowania – wymiary, budowa

Pomimo tego, że konstrukcja regałów wysokiego składowania nie jest skomplikowana, same w sobie robią ogromne wrażenie, ponieważ mają wysokość od 12 do 50 metrów. Szerokość można ustalić indywidualnie, w zależności od zapotrzebowania na miejsce do składowania.

Bazą regału wysokiego składowania jest rama, która opiera się na czterech słupach zakończonych specjalnymi stopami. Na słupie umieszczane są ochraniacze stanowiące zabezpieczenie regałów wysokiego składowania przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tylna część konstrukcji jest często wzbogacona o specjalne siatki, które zabezpieczają towary umieszczane najwyżej.

Regały wyposażone są również w specjalne belki wzmacniające całą konstrukcję, które pełnią funkcję ochronną dla towarów. Stabilna i bezpieczna budowa powoduje, że dostęp do poszczególnych składowanych towarów odbywa się w bezproblemowy sposób. Regały można obsługiwać z pomocą wózków widłowych i podnośników.

 

Regały Magazynowe Wysokiego Składowania - Jak Dobrać? zdjęcie nr 5

Regały do wysokiego składowania – rodzaje

Jako producent regałów wysokiego składowania dostarczamy szereg rozwiązań, które można zastosować w profesjonalnie działającym magazynie. Typ zawsze powinien być dostosowany do potrzeb konkretnego magazynu.

Regały półkowe

Konstrukcje przystosowane do składowania paczek, kartonów i pojedynczych przedmiotów. Łatwe i szybkie w montażu, sprawdzają się świetnie w praktycznie każdym magazynie.

Regały przesuwne wysokiego składowania

Znajdują zastosowanie w magazynach przyprodukcyjnych i dystrybucyjnych, w których występuje duża rotacja towarów. Pozwalają maksymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową, a bardzo często umieszcza się je również w chłodniach i mroźniach, aby zmniejszyć koszty utrzymania tych przestrzeni.

Regały paletowe wysokiego składowania

Stanowią klasyczną konstrukcję ramową, składającą się z belek. Ustawiać można je pojedynczo lub w rzędach tworzących ciąg do składowania. Dostępne są różne głębokości, dlatego można dopasować je do przechowywania zróżnicowanego asortymentu.

Regały satelitarne

Znajdują zastosowanie w zautomatyzowanych magazynach wysokiego składowania. Umożliwiają bezobsługową kompletację zamówień i maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Regały wjezdne

Zapewniają ekonomiczne składowanie towarów w systemie blokowym. Do ich obsługi przystosowane są wózki widłowe, które wjeżdżają w tunel regałowy.

Regały mobilne

Poruszają się po specjalnej konstrukcji szynowej, są w pełni zautomatyzowane. Każdy regał paletowy wysokiego składowania w takim układzie pozwala na obsługę dużych jednostek towarowych.

 

Regały Magazynowe Wysokiego Składowania - Jak Dobrać? zdjęcie nr 6

Oznaczenia regałów wysokiego składowania – znaczenie, zastosowanie

Regały do składowania należy oznakować zgodnie z obowiązującymi zasadami BHP, aby w magazynie nie dochodziło do błędów, nieporozumień i wypadów. W tym celu należy wykorzystać:

  • tabliczki informacyjne określające rzędy,
  • etykiety z kodami kreskowymi,
  • tablice z planem magazynu,
  • znaki informacyjne oraz ostrzegawcze.

W widocznym miejscu na regale powinny znaleźć się następujące informacje o konstrukcji:

  • nazwa i adres producenta,
  • nazwa oraz oznaczenie regału (rok produkcji i numer fabryczny),
  • maksymalne dopuszczalne obciążenie dla półki i dla całego regału.

Najważniejszą informacją jest maksymalne obciążenie regału wysokiego składowania. Przeciążenie półek może doprowadzić do uszkodzenia lub zawalenia się całej konstrukcji. Jest to sytuacja niebezpieczna dla pracowników, jak i składowanego towaru.

Przy wysokim składowaniu wymagane jest przestrzeganie najwyższych zasad bezpieczeństwa. Brak kontroli magazynu oraz właściwego oznakowania może spowodować poważne konsekwencje.

Przeglądy regałów wysokiego składowania

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kontrola regałów magazynowych, w tym regałów wysokiego składowania jest obowiązkowa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, wytypowani do tego pracownicy mają obowiązek regularnej kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w magazynie w ramach codziennych, cotygodniowych oraz comiesięcznych przeglądów, jeżeli chodzi o wyposażenie magazynów wysokiego składowania.

Norma PN-EN 15636 zakłada wykonywanie eksperckich przeglądów technicznych przez zewnętrznego eksperta, w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu obiektu magazynowego. Kontrola powinna zakończyć się pisemnym raportem potwierdzającym, że regały niskiego składowania oraz wysokiego składowania są bezpieczne w eksploatacji.

 

Regały Magazynowe Wysokiego Składowania - Jak Dobrać? zdjęcie nr 7

Automatyczne regały wysokiego składowania – kiedy warto na nie postawić?

Obecnie wiele firm decyduje się na automatyzację obiektów magazynowych w całości lub przynajmniej w pewnej części. Ma to na celu przyspieszenie realizacji zamówień i dopasowanie się do potrzeb klientów.

W całkowicie zautomatyzowanym magazynie, w którym znajdują się towary, przestrzeń jest niedostępna dla pracowników. Pozwala to na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa i zmniejszenie ilości wypadków spowodowanych czynnikiem ludzkim. W trosce o przestrzeganie zasad BHP warto stawiać na automatyczne regały wysokiego składowania. Producent CEL-LOG ma do zaoferowania szereg systemów, z których każdy klient na pewno skorzysta.

Zalety regałów wysokiego składowania

Regały wysokiego składowania posiadają wiele zalet. Wpływają korzystnie na profesjonalizację obiektu magazynowego. Ponadto:

  • mają bardzo dużą pojemność,
  • maksymalnie wykorzystują obiekt na wysokość,
  • ułatwiają szybkie składowanie i pobieranie jednostek towarowych,
  • można nimi zarządzać z pomocą elektronicznych sterowników,
  • umożliwiają składowanie towarów długich i płaskich,
  • odznaczają się wysoką wydajnością przy zmniejszeniu zapotrzebowania na siłę roboczą, szczególnie w magazynach automatycznych.

Regały magazynowe wysokiego składowania – podsumowanie

Zastanawiasz się, jakie regały zapewniają najlepsze funkcjonowanie Twojemu magazynowi? Istotne jest poznanie własnych potrzeb, a następnie stworzenie przemyślanego projektu magazynowej przestrzeni, z uwzględnieniem konstrukcji regałowych. Częstym wyborem są regały wysokiego składowania.
Każdy regał wysokiego składowania wyróżnia się bardzo dużą stabilnością oraz solidnym wykonaniem. Konstrukcje zapewniają bezpieczne składowanie towarów na wielu poziomach, a przy tym maksymalnie wykorzystują przestrzeń użytkową. Zapewniają sprawną rotację jednostek towarowych i profesjonalne prowadzenie działalności magazynowej.