Regał rolkowy – definicja i zastosowanie

Regały stanowią bardzo ważne wyposażenie każdego magazynu. To od ich konstrukcji zależy bezpieczne składowanie towarów oraz efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Jednym z najpopularniejszych rodzajów są regały rolkowe. Czym są i jakie jest ich zastosowanie?
Regał Rolkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 4
Spis treści

Co to jest regał rolkowy?

Regał rolkowy, jak sama nazwa wskazuje, jest wyposażony w przenośniki rolkowe pozwalające na samoczynne przesuwanie się palet ze składowanym towarem zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez siłę przyciągania ziemskiego. Tory, po których przesuwa się ładunek, są umieszczone pod niewielkim kątem, zwykle 3-5%, w celu zapewnienia automatycznego dostarczania towarów do wyznaczonej strefy.

Regały rolkowe można dostosować do rodzaju obsługiwanych ładunków. Są elastyczne, co przekłada się na ich skuteczne wykorzystanie w magazynie.

Regał Rolkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 5

Metody składowania towarów a regały magazynowe rolkowe

Zarządzanie zapasami magazynowymi może odbywać się w dwojaki sposób:

  • FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) – system, w którym towar trafiający jako pierwszy do magazynu, również jako pierwszy go opuszcza. Sprawdza się najlepiej do obsługi towarów o ograniczonej przydatności do spożycia oraz w magazynach, w których cykl rotacji zasobów jest stosunkowo długi;
  • LIFO – (ostatnie weszło, pierwsze wyszło) – system, w którym towar trafiający do magazynu jako ostatni, w pierwszej kolejności go opuszcza. Sprawdza się przy dużej rotacji towarów, a także do obsługi towarów o długiej przydatności do spożycia. LIFO można zastosować w magazynach, w których każdy typ towaru ma przypisane określone miejsce w magazynie, a dotowarowanie następuje dopiero wtedy, gdy poprzednia partia zniknie z regału.

Dobierając regały przepływowe do rodzaju obsługiwanych towarów, można będzie zarządzać magazynem w prawidłowy sposób. Zastosowanie regałów rolkowych pozwala osiągnąć efekty w bardzo łatwy sposób.

Regał Rolkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 6

Na jakie regały rolkowe można się zdecydować?

Dostępne są dwa podstawowe rodzaje regałów rolkowych. Są to regały przepływowe oraz typu push-back.

Regały przepływowe

Załadunek towarów odbywa się z jednej strony, a odbiór z drugiej. Konstrukcja najlepiej współpracuje z modelem FIFO. Pozwala na sprawne zarządzanie produktami i umożliwia brak pomyłek przy odbiorze zamówień.

Regały w tym wariancie wykorzystują powszechne prawa fizyki. Ciąg grawitacyjnych przenośników rolkowych, tworzących kanały rozdzielcze, pozwala samoczynnie przesuwać towary od punktu załadunku do punktu odbioru. Gdy jedna paleta zostanie odebrana, przesuwa się następna dostępna w kolejności.

Regały push-back

Regały push-back powstały z myślą o systemie LIFO. Produkty są ładowane i odbierane po tej samej stronie konstrukcji. Grawitacyjne przenośniki rolkowe tworzą kanały rozdzielcze, a tory mają nachylenie 3-5% względem podłoża. Umożliwia to samoistne przesuwanie ładunków z tyłu na przód.

Regał Rolkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 7

Regały magazynowe rolkowe w Twoim magazynie

Wyróżniające się solidną konstrukcją i niezawodnym mechanizmem działania regały rolkowe pozwalają zagospodarować magazyn w bardzo profesjonalny sposób. Obsługa ładunków odbywa się zgodnie z zasadą LIFO lub FIFO.