Podkłady i zasieki magazynowe – definicja i zastosowanie

Aby zapewnić odpowiednie warunki składowania, należy kupić wyposażenie dodatkowe. Jednymi z najpotrzebniejszych gadżetów są podkłady i zasieki magazynowe. W jakim celu warto zastosować je w magazynie?
Podkłady I Zasieki Magazynowe - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 4
Spis treści

Podkłady magazynowe – definicja, zastosowanie, rodzaje

Podkłady magazynowe to elementy wykonywane najczęściej z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Umożliwiają składowanie towarów z zachowaniem odpowiedniego dystansu od podłoża. Sprawiają, że na właściwości asortymentu nie oddziałują negatywnie warunki od podłoża. Można przełożyć nimi warstwy spiętrzonego asortymentu.

Podkłady znajdują zastosowanie również jako elementy nośne jednostek ładunkowych. Pozwalają stworzyć pakiet towarowy przygotowany dla klienta.

Rodzaje podkładów magazynowych

  • Belkowe.
  • Płytowe – ażurowe lub pełne.
  • Specjalizowane – budowa jest dostosowana do specyficznych potrzeb składowanego asortymentu.
Podkłady I Zasieki Magazynowe - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 5

Zasieki magazynowe – definicja, zastosowanie, rodzaje

Są to urządzenia przestrzenne w formie pionowych przegród typu półotwartego, przymocowane do powierzchni posadzki czasowo lub na stałe. Przyjmują postać pionowych ścian oporowych, litych lub ażurowych, które uniemożliwiają rozsypanie lub przemieszczenie zapasów magazynowych znajdujących się obok siebie.

Zasieki magazynowe – zastosowanie

Zasieki zastosować warto w magazynach, w których obsługiwane są ładunki masowe w wersji drobnej lub sypkiej, a także przy materiałach kawałkowych lub bryłowych kruszcach. Dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach, zapewniają swobodny dostęp do składowanego asortymentu. Są szczególnie przydatne przy składowaniu towarów luzem.

Zasieki magazynowe – rodzaje

  • Jednokomorowe jednostronne – w ich skład wchodzą dwie przegrody oraz jedna pionowa ściana z tyłu ograniczająca dostęp do ładunku. Do towaru można dotrzeć tylko z jednej strony.
  • Jednokomorowe dwustronne – składają się z dwóch przegród, które są przeszkodą dla składowanych między nimi ładunków. Dostęp do towaru jest możliwy z dwóch stron.
  • Wielokomorowe jednorzędowe jednostronne – składają się z trzech przegród, na końcu których znajduje się ściana ograniczająca. Dojście do ładunku jest możliwe z jednej strony
  • Wielokomorowe dwurzędowe – składają się z trzech przegród i jednej pionowej ściany pośrodku. Dostęp do składowanego towaru jest możliwy z dwóch stron. Materiały można składować w dwóch rzędach.
  • Zasieki magazynowe specjalizowane – posiadają dodatkowy element chroniący towary składowane luzem przed stratami jakościowymi, ilościowymi, a także czynnikami zewnętrznymi. Do ładunku ograniczony jest dostęp dla osób nieupoważnionych. Szczególnie ma to znaczenie przy składowaniu biżuterii, amunicji oraz innych towarów wartościowych.
Podkłady I Zasieki Magazynowe - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 6

Podkłady i zasieki w Twoim magazynie

Urządzenia ułatwiające składowanie towarów są niezbędne w każdym magazynie, który chce być uznawany za profesjonalny. Podkłady oraz zasieki magazynowe zwiększają bezpieczeństwo asortymentu, chronią go przed niekorzystnymi warunkami, a także ułatwiają przechowywanie.