Magazyn otwarty i półotwarty – definicje, zalety i wady

Magazyn jest niezbędny do prowadzenia działalności handlowej i przetwórczej. Umożliwia skuteczne przechowywanie materiałów i produktów. Wyróżnić można kilka typów obiektów magazynowych. W tym artykule skupimy się na magazynach otwartych i półotwartych.
Magazyn Otwarty I Półotwarty - Definicje, Zalety I Wady zdjęcie nr 4
Spis treści

Czym wyróżnia się magazyn otwarty?

W takim obiekcie przechowywać można materiały odporne na czynniki atmosferyczne. Nie są tu wykorzystywane żadne osłony ani konstrukcje z zamykanym dachem. Są to wszelkiego typu place.

Jest to bardzo dobra opcja dla początkujących przedsiębiorców, ponieważ utworzenie takiego magazynu nie wiąże się z kosztami dotyczącymi zakupu wyposażenia. Wystarczy ogrodzić teren, aby zabezpieczyć towary przed złodziejami. Należy jednak pamiętać, że ten wariant składowania zarezerwowany jest dla ograniczonego zakresu towarów, przede wszystkim niektórych materiałów budowlanych. Z tego powodu nie znajduje zastosowania w każdej branży.

Magazyn otwarty – przykład

Przede wszystkim na magazyn otwarty warto zdecydować się, jeżeli prowadzisz:

  • firmę przemysłową i/lub produkcyjną, która wytwarza elementy odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych,
  • magazyn składujący prefabrykaty, drewno, wyroby stalowe, materiały budowlane.

 

 

Magazyn Otwarty I Półotwarty - Definicje, Zalety I Wady zdjęcie nr 5

Magazyn półotwarty — czym jest i co w nim magazynować?

Jest to forma otwartej wiaty ze ścianami bocznymi i tylnymi, ale nie jest to wymóg konieczny. Aby magazyn mógł zostać zaklasyfikowany do tej kategorii, obowiązkowo musi posiadać dach, pod którym można ustawić regały magazynowe odporne na warunki atmosferyczne.

Do zalet takich magazynów należy niższy koszt eksploatacji niż obiektów zamkniętych, a także niskie koszty wzniesienia wspomnianej wiaty. Prosta i lekka konstrukcja skutecznie zabezpiecza towary przed bezpośrednim oddziaływaniem warunków atmosferycznych.

Przede wszystkim na tę formę magazynu należy zdecydować się wtedy, gdy towar musi mieć dostęp do tlenu. Trzeba jednak pamiętać, że asortyment jest nadal narażony na działanie wiatru i opadów atmosferycznych, choć w ograniczonej formie (zacinanie deszczu), a także na niskie i wysokie temperatury. Wiaty również nie stanowią pełnej zapory zabezpieczającej przed złodziejami.

Kiedy magazyn półotwarty  się sprawdzi?

  • Idealna opcja w przypadku towarów wymagających ciągłego dostępu powietrza, ale jednocześnie odpornych na zmienne temperatury. Dotyczy to przede wszystkim materiałów budowlanych i wyrobów cementowych.
  • Może pełnić rolę garażu na narzędzia, maszyny budowalne czy flotę samochodową.
Magazyn Otwarty I Półotwarty - Definicje, Zalety I Wady zdjęcie nr 6

Składowanie towarów w magazynie otwartym i półotwartym

W obu typach magazynów można zdecydować się na podobne formy składowania towarów. Jest to możliwe bezpośrednio na ziemi, ale jest to wyjście, gdy nie jest potrzebna duża przestrzeń do składowania lub gdy ładunki są niewymiarowe, bardzo ciężkie. W innych przypadkach warto zdecydować się na zakup regałów magazynowych, gdy budżet na to pozwala.

Najczęściej wybierane są regały paletowe, ze względu na wielopoziomową konstrukcję oraz wygodną obsługę. Towary można układać na paletach. To rozwiązanie korzystne w przypadku materiałów budowlanych: worków z cementem, kostki brukowej, pustaków.

Chętnie wybór pada również na regały półkowe o wytrzymałości od 150 do 500 kg, w zależności od potrzeb. Jeżeli przedsiębiorstwo obsługuje przede wszystkim długie elementy, naturalnym wyborem są regały wspornikowe przystosowane do obsługi rur, drewna czy arkuszy blachy.

Wszystkie regały, które chcesz wykorzystać na zewnątrz, muszą zostać pokryte farbą antykorozyjną, w celu ochrony powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi.

 

Magazyn Otwarty I Półotwarty - Definicje, Zalety I Wady zdjęcie nr 7

Składowanie towarów na zewnątrz – podsumowanie

Planując magazyn znajdujących się na otwartej lub półotwartej przestrzeni, należy wziąć pod uwagę, jaka jest Ci potrzebna powierzchnia. Należy ustalić ilość towarów, które będą tam składowane, a także zadbać o niezbędne wyposażenie, co również uwidoczni koszty całej inwestycji.

Pamiętać przy tym należy, że składowanie towarów bezpośrednio na ziemi przez długi czas może negatywnie wpłynąć na ich kondycję, dlatego warto pomyśleć o zakupie regałów magazynowych przystosowanych do użytku zewnętrznego.