Jaki przebieg ma kompletacja zamówień?
Na kompletację zamówień składa się pobieranie produktów z magazynu, na które klient złożył zapotrzebowanie, a także łączenie ich w całość, w celu zapakowania i nadania w jednej zbiorczej przesyłce. Wydaje się to proste, prawda? Na pewno takie jest, gdy chodzi o jedno zamówienie. Co, jeżeli w ciągu dnia jest ich 20, 50, 100, a nawet więcej? Proces musi być bardzo dobrze zorganizowany, aby nie dochodziło do pomyłek oraz opóźnień.
Sprawna kompletacja zamówień internetowych jest uzależniona od następujących czynników:
- dobrania odpowiedniej techniki kompletacji dopasowanej do specyfiki funkcjonowania magazynu. Inaczej proces należy zaplanować w małym magazynie, a zupełnie inaczej w dużym, gdzie najczęściej doszło już do pełnej automatyzacji;
- wdrożenia procedur związanych ze składowaniem i przenoszeniem produktów – kompletacja tak naprawdę zaczyna się już od układania towaru na regałach, stosowaniu oznaczeń. Już wtedy należy pomyśleć o najwygodniejszych rozwiązaniach, które przyspieszą poszukiwanie towarów;
- stopnia automatyzacji magazynu – istotne jest, aby kompetencje pracowników były dostosowane do poziomu funkcjonowania obiektu;
- wykorzystywanego systemu informatycznego w magazynie – im działa on sprawniej i precyzyjniej, tym pojawia się mniej błędów, a zamówienia w kompletacji są łączone znacznie szybciej.
Głównym celem jest maksymalne skrócenie czasu poświęcanego na kompletację, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu precyzji. Pomyłki mogą się zdarzyć, ale jak najrzadziej, ponieważ wiążą się z koniecznością rozpatrywania reklamacji, przyjmowania zwrotów, a to dodatkowa praca. Warto wypracować w magazynie przemyślany system, dobrać do niego wysokiej jakości sprzęt, oprogramowanie oraz pracowników.
Dostępne metody kompletacji
W zależności od tego, jak funkcjonuje magazyn, można zdecydować się na jedną z dwóch podstawowych metod kompletacji:
- człowiek do towaru – pracownik magazynu podchodzi do regału magazynowego i pobiera produkty będące częścią zamówienia. Jest to kompletacja zamówień za pomocą skanera. Specjalny czytnik połączony z oprogramowaniem od razu wprowadza produkt do systemu, a to ułatwia wydawanie dokumentów sprzedażowych;
- towar do człowieka – wykorzystywane są m.in. wózki do kompletacji zamówień, które dostarczają towary do miejsc, gdzie operator może je wygodnie pobrać.
Warto również wspomnieć o dwóch dodatkowych metodach kompletacji zamówień, które przydają się w specyficznych warunkach:
- multi-packing – zbierane są produkty do kilku zamówień jednocześnie. Jest to strategia pozwalająca skrócić czas całej operacji. Wymaga jednak precyzyjnej organizacji, w celu zapobiegnięcia pomyłkom przy łączeniu poszczególnych zamówień;
- pick2light – metoda stosowana w nowoczesnych magazynach, w których nadal obowiązuje kompletacja ręczna. Regały magazynowe, z których pracownik ma pobrać towary, są podświetlane. Skraca to czas poszukiwania i ogranicza ryzyko pomyłek.
Strefa kompletacji zamówień w magazynie – jak powinna zostać zorganizowana?
W magazynie należy wyznaczyć miejsce, w którym będzie realizowana kompletacja zamówień. Trzeba to zrobić zarówno w obiekcie obsługującym towary ręcznie, jak i w pełni zautomatyzowanym. To właśnie w tej strefie towar jest dokładnie sprawdzany, a następnie pakowany i przygotowywany do wysyłki. Znacząco poprawia organizację przepływu towarów i usprawnia cały proces pakowania.
Jak zoptymalizować proces kompletacji zamówień?
Im krótszy jest czas kompletacji zamówień w magazynie, tym szybciej towary trafiają do klienta końcowego. Współcześnie wielu przedsiębiorcom zależy na aprobacie kupujących, dlatego śrubują wyniki właśnie na tym polu. Aby zoptymalizować te działania w magazynie, warto:
- dobrze zaprojektować przestrzeń magazynową, w sposób przemyślany,
- zaplanować wygodne rozmieszczenie regałów magazynowych,
- dopasować system składowania do rodzaju przechowywanych towarów,
- zastosować wydajne urządzenia kompletacyjne,
- zadbać o prawidłową rotację produktów.
Istotne jest, aby na terenie całego obiektu obowiązywała jedna metoda kompletacji, dobrze znana dla wszystkich pracowników, w celu uniknięcia niepotrzebnych błędów, pomyłek i niedopowiedzeń.
Kompletacja zamówień w nowoczesnym wydaniu
Niezależnie, na którą metodą kompletacji postawisz, ważne, żeby zostały do niej dobrane odpowiednie urządzenia, oprogramowanie, a także pracownicy dobrze realizujący założenia. Jeżeli wszystkie elementy zadziałają skutecznie, błędy zostaną wyeliminowane praktycznie do zera, a czas pobierania towarów z regałów magazynowych zostanie mocno skrócony.
Warto zastosować powyższe porady, aby kompletacja zamówień internetowych wpłynęła pozytywie na wydajność magazynu. Proces będzie realizowany z większą dokładnością i w krótszym czasie.